„Nově otevřené pokoje se nám moc líbí, jsme spokojeni. Klienti dostanou moderní vybavení. Místnosti jsou bezbariérové,“ řekla sestra Elekta, představená a asistentka ředitele.


„Jeden velký pokoj jsme upravili na tři menší dvoulůžkové s vlastním sociálním zařízením. Chceme tak zlepšit podmínky pro naše obyvatele,“ přiblížil stavební úpravy ředitel Domu svatého Antonína Ladislav Chloupek. Velký důraz prý vedení klade na pohodlí, domácí prostředí a kvalitní služby pro seniory, kteří potřebují péči.


Zrekonstruovaný výtah zase pomůže těm z obyvatelů, kteří se hůře pohybují. Dvojici novinek doplňuje ještě oplocení a chodníky. Všechny provedené rekonstrukce jsou financované z darů a z nadací, zvláště z nadace Dobré dílo sester svatého Karla Boromejského.


Brzy postaví ještě nový pavilon


Ředitel Chloupek také představil právě dokončenou studii přístavby domu, který pochází z let 1934-1936. Bude se jednat o novou a moderní budovu pro 80 klientů, splňující všechny současné standardy. Stavba by měla začít podle plánu v roce 2010. V nynějším objektu se pak podle slov ředitele počítá se zřízením speciálního oddělení pro klienty s Alzheimerovou chorobou, kterých prý v poslední době velmi přibývá.


„Vánoce jsou svátkem rodiny a nikdo by neměl být sám,“ uzavřel ředitel Ladislav Chloupek. Proto dům nabízí těm, kteří jsou na Štědrý večer sami, nebo i příbuzným klientů, aby přišli a strávili sváteční chvíle ve společnosti obyvatel domu. Je nutno se však do 19. prosince nahlásit.


Pohyblivý betlém


Pro domácí i pro širokou veřejnost připravily boromejky ještě pohyblivý betlém. Do Moravských Budějovic byl natrvalo přemístěn z Hradiště u Znojma, odkud se řádové sestry odstěhovaly. Rok co rok se tam něj chodily dívat stovky lidí. Ke zhlédnutí bude přístupný denně od 25. prosince do 4. ledna, vždy dopoledne od 10 do 12 hodin a odpoledne od 14 do 17 hodin.


Provozovatelem Domu svatého Antonína je Kongregace milosrdných sester svatého Karla Boromejského. Zařízení sídlící na Komenského ulici dnes poskytuje čtyři základní sociální služby, kterými jsou domov pro seniory, domov pro zdravotně postižené, denní stacionář a odlehčovací služby.
Posláním Domova svatého Antonína je umožnit lidem důstojné a klidné prožití jejich stáří. Důraz je kladen především na tradiční křesťanské hodnoty.