Pro jednoho je to zkáza, pro jiného přírodní úkaz, každopádně zajímavé bude sledovat, zda se chráněný tvor ve zdejších vodách zabydlí či dokonce začne okupovat tamní zámeckou zahradu. Jedním z nejhezčích tuzemských dokladů historické zahradní architektury totiž říčka Rokytná protéká.


„Uvidíme, co se bude dít. Na fotografii se dle mého určitě jedná o okusy bobra. Hojně navštěvovaná zámecká zahrada, byť je to noční tvor, se mu nemusí nutně zalíbit. Nepředbíhal bych v tuto chvíli,“ konstatoval vedoucí odboru životního prostředí budějovické radnice Tibor Andrejkovič.


On sám má z let 2005 až 2008 nafocené okusy mohutných stromů u rybníka Nový u Háje, který se nachází mezi Budějovicemi a Litohoří.
Odkud bobr doputoval do Jaroměřic? V minulých letech zanechal stopy u nedalekého Bohušického rybníka. A z něj vytéká právě Rokytka.


Podle zooložky Muzea Vysočiny Třebíč Pavlíny Peřinkové je výskyt bobra evropského na Třebíčsku, co se lokalit týče, docela pestrý. Zvíře se v našich končinách objevuje od roku 2000.


„Zda k nám přišel bobr od řeky Dyje, nebo se jedná o důsledek povodní, těžko soudit. Spatřen fyzicky, či stopy po něm, byl od té doby na více místech,“ přiblížila Peřinková.


Podle jejích slov se vyskytl u rybníka Malý bor u Trnavy, jiný spadl do výpustě u Dalešické přehrady, samici bobra srazilo auto před dvěma lety u nádrže Markovka nedaleko Třebíče. Přímo centrem Třebíče se loni rovněž potuloval bobr. A okusy stromů byly zaznamenány u Naloučan nedaleko Náměště nad Oslavou.


Ze zákona je bobr evropský chráněný druh. Nesmí se střílet nebo jinak ničit. Nelze ani zasahovat do jeho přirozených podmínek. Výjimku dávají příslušné orgány ochrany přírody. V tomto případě je to silně ohrožený druh, výjimku dává Správa CHKO Žďárské vrchy. Jiný zákon řeší náhrady škod vybranými zvláště chráněnými živočichy, na krajském úřadě se žádá o peníze. Nejčastěji to bývají rybáři, kteří chtějí kompenzace za škody způsobené kormorány, vydrami, ale i bobry.