Biotop, jinými slovy koupaliště s biologickým čištěním vody si v pátek v Banticích na Znojemsku prohlédl starosta Okříšek Josef Kula a radní Jaroslav Jůza.

„Přijel jsem nadšený. Provoz takového koupaliště je levnější, investice nižší a především se lidé koupou v přírodní, nechlorované vodě,“ popsal Kula.


Solidní místo ke koupání Okříškám chybí. Koupaliště, které v obci vzniklo v sedmdesátých letech, není v nejlepším stavu, navíc leží v odlehlé části městyse.

Ke koupání lidem slouží pouze rybník Pilný.


Nová rekreační zóna by se podle starosty mohla nacházet na loukách u Zámeckého rybníka. „Zatím máme pouze představu. Letos si necháme zpracovat záměr s odhadem nákladů,“ řekl Kula. Zda bude nové koupaliště biotopové, nikdo ještě v tuto chvíli netuší. Rozhodnout budou muset místní radní a zastupitelé. „Že by pro Okříšky bylo vhodné, to určitě ano,“ dodal Kula.


Přírodní koupaliště v Banticích na Znojemsku je teprve druhé v republice. Nepoužívají se v něm žádné chemikálie, voda se filtruje přes kořenový systém z vodních rostlin v přilehlých jezírcích. Koupaliště obec přišlo na 5,5 milionu, z toho technologie stála dva miliony. Koupaliště má kapacitu 120 návštěvníků, Okříšky by potřebovaly troj až čtyřnásobnou