Místní už jsou zvyklí, že si musí na přejezdech ve městě dávat větší pozor. Přesto nové bezpečností prvky vítají. „Párkrát jsem už slyšela, že k nehodě došlo. Takže by závory větší bezpečnosti přispěly. Bylo by dobré je tu mít,“ zhodnotila Milada Vetchá, která žije poblíž kolejí.

Přesto podle ní záleží hlavně na řidičích. „Pokud jsou bezohlední a nepočkají, když svítí výstražná světla a houká to, tak je nezastaví ani sebelepší závory,“ posteskla si žena z Třebíče.

Silně opilí řidiči bourali ve stejný den v Nádražní ulici v Tetčicích na Brněnsku.
Silně opilý řidič vjel pod vlak. Komplikoval provoz na trati vedoucí do Třebíče

Správa železnic připravuje přidat závory do Ruské ulice a ulice Svatopluka Čecha na podzim.

„Hlavní práce plánujeme v říjnové výluce. Dojde k rekonstrukci obou železničních přejezdů. Zajistíme také bezbariérový přechod přes trať i pro osoby s omezenou schopností pohybu a orientace. Provedeme i nezbytné směrové a výškové úpravy,“ vyjmenoval chystané úpravy mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda.

Mimořádné události a nejvážnější nehody na železnici v roce 2022. Pro zvětšení klikněte.Mimořádné události a nejvážnější nehody na železnici v roce 2022. Pro zvětšení klikněte.Zdroj: Deník/Michal Janko

Hlavním důvodem změn je zvýšení bezpečnosti. „Závory proto v celé šířce přehradí jak silnici, tak i chodníky pro chodce. V minulosti zde totiž došlo k šesti nehodám. Od roku 2009 evidujeme dva střety s vlakem na přejezdu v ulici Svatopluka Čecha a čtyři střety na přejezdu v Ruské ulici,“ doplnil Gavenda.

Zdroj: Deník/Jiří Kašpárek

Přes přejezdy v Třebíči přechází často také děti z místních školek a škol. „Musím si je vždycky ohlídat. Naštěstí jsou děti šikovné a vědí, jak se u kolejí mají chovat. Problémy nám to nedělá,“ popsala učitelka Pavlína Janků.

Přesto by závory tam, kde ještě nejsou, ocenila. „Jakožto řidička bych byla určitě pro. Je to jistější s nimi než bez nich. Zároveň je to lepší i pro chodce,“ řekla Janků s tím, že ubude i nehod.

Od října přibudou na přejezdech v Třebíči závory

Půjde o přejezdy v ulicích Ruská a Svatopluka Čecha
Důvodem je zvýšení bezpečnosti
Od roku 2009 se na obou místech stalo šest vlakových nehod

Před pěti lety zažil srážku s vlakem také šéf policistů na Třebíčsku. Došlo k tomu na přejezdu v ulici Svatopluka Čecha. Přejezd je zabezpečený světelnou signalizací, jenže nemá závory.

Místo nehody
Šéfa třebíčských policistů smetl na přejezdu rychlík z Plzně

Případem se tehdy zabývala i Generální inspekce bezpečnostních sborů. Ta nakonec případ odložila s tím, že policejní důstojník žádný trestný čin nespáchal. „Prověřování případu bylo ukončeno a věc byla předána Krajskému ředitelství policie Kraje vysočina ke kázeňskému nebo kárnému projednání,“ uvedl tehdy pro Deník mluvčí inspekce Martin Strouhal.