Jak takový typický kádrový posudek vypadal? Začínal třídním původem dotyčného, pokračoval oblíbeností v kolektivu a soustředil se i na rodinný život zkoumané osoby. Politická angažovanost byla samozřejmě podstatnou součástí hodnocení.

„Pochází ze zemědělské rodiny, oba rodiče pracovali v JZD. V době studií pracovala aktivně v SSM. Je členem výboru SČSP. Její pracovní morálka a je velmi dobrá. V kolektivu pracovníků je oblíbena. S manželem a dětmi žije ve spořádaných rodinných poměrech.“ Tak nějak podobně, jako napsaný přes kopírák, vyzníval jeden z typických kádrových posudků té doby. Dnes patří naštěstí už pouze k exponátům výstavy o době dávno minulé.

---------------

Samet jako statečný stát samotných lidí

Třebíč - Literární soutěž na téma Sametová revoluce vyhlásila v polovině září pro své studenty Střední průmyslová škola stavební v Třebíči.

Z deseti účastníků bylo devět studentek a jeden student. Vítězkou se stala dívka ze čtvrtého ročníku Lenka Rousová. Její práce (viz ukázka) byla vyhodnocena po všech stránkách jako opravdu nejlepší. Druhé místo obsadil jediný zástupce silného pohlaví Přemysl Halámek. Na pomyslné bronzové příčce školní literární soutěže skončila Hana Kovářová.