Pro všechny milovníky jízdy na kole a krás Vysočiny je na začátek prázdnin připraven druhý ročník vícedenního putování na kolech s názvem Křížem krážem Vysočinou na kole, které účastníky provede Vysočinou a představí její přírodní, historické a technické krásy.

„Putování je dlouhé 460 kilometrů a je rozděleno do osmi tras, z nichž nejkratší z Havlíčkova Brodu do Svratky měří 56 kilometrů a nejdelší ze Svratky do Bobrové 64 kilometrů,“ uvedla Ivana Mahelová, ředitelka pořádající organizace Vysočina Tourism.

Cesta bude zahájena v pátek 3. července v 9 hodin na Masarykově náměstí v Jihlavě. Cyklisté se vydají přes Brtnici do Telče, kde budou moci navštívit Dolnorakouskou zemskou výstavu.

Jezdci mohou projet celou trasu, nebo se mohou libovolně kdykoliv a kdekoliv připojit a zase odpojit.

V dalších trasách peleton navštíví například Žirovnici, Pelhřimov, Havlíčkův Brod, Žďár nad Sázavou, Svratku, Nové Město na Moravě, Velké Meziříčí, Třebíč, Náměšť nad Oslavou a řadu dalších měst a vesniček.

Na věž i slavnosti

„Účastníci si budou moci cestu zpestřit návštěvou některých turistických atraktivit, například vyhlídkové věže v Havlíčkově Brodě, lanového centra na Křemešníku, skanzenu Michalův statek, baziliky svatého Prokopa v Třebíči, historických slavností na hradě Orlík, exkurzí do Vodní elektrárny Dalešice, nové expozice Umění baroka na zámku ve Žďáru nad Sázavou nebo prohlídkou Muzea rakousko-uherského pivovarnictví,“ přiblížila ještě ředitelka.

Všem účastníkům jsou doporučena treková nebo horská kola a ochranné cyklistické přilby. Děti do 15 let mohou jet pouze v doprovodu rodičů.