Tahle pečená kachna s knedlíkem a se zelím, kterou plánuje na nedělní oběd Zdena Běhalová z Puklic u Jihlavy, bude rozhodně výjimečná. Běhalovi se zapojili do projektu Rodina odvedle a díky tomu se nad nedělním obědem setkají s Bayarmagnaiovými, kteří přijedou do Puklic z Třebíče.

Obě čtyřčlenné rodiny se dosud nikdy nesetkaly, zatím spolu nehovořily ani po telefonu, ohlášená návštěva jsou navíc Mongolové. „Jsem z toho samozřejmě trochu nervózní. Čeká nás něco úplně nového," přiznávala ve středu Zdena Běhalová. „Ale když jsem tu nabídku na zapojení do akce Rodina odvedle dostala, tak jsem vůbec neváhala. Vždycky mě bavilo poznávat cizí země, cizí kultury," dodávala.

Když se mezi další rodiny odvedle zhruba před měsícem přihlásila, hned měla jasno, co bude v neděli 23. listopadu ve třináct hodin u nich doma v Puklicích na talířích. „Rozhodla jsem se pro typické české jídlo, takže to bude kačena a k ní dva druhy zelí a dva druhy knedlíků," prozradila Zdena Běhalová Deníku.

Hostitelskou rodinu budou tvořit ještě její manžel Lukáš a dva synové, šestiletý Matěj a dvouletý Šimon. „Matěj je už hodně zvědavý, na neznámé hosty se docela těší," dodávala Zdena Běhalová. Také Bayarmagnaiovi vezmou s sebou dvě děti, jimž je sedm a patnáct let.

Projekt Rodina odvedle, jehož smyslem je zprostředkovávat setkání českých rodin a rodin cizinců, žijících v České republice, u společného stolu, dospěl letos už do svého jedenáctého ročníku. Na Vysočině se letos přihlásilo osm rodin, z nichž jsou tři cizinecké, tedy tvořené státními příslušníky třetích zemí. Dvě české rodiny nejsou pak úplně české, ale smíšené, v jedné z nich je Kubánka, ve druhé žena z Ekvádoru. „I když zájem o projekt tady na Vysočině nebyl nikterak masivní, jsem s ohlasem spokojena. Spíš mě mrzí, že dvě české rodiny nebylo s kým spárovat, takže se uskuteční jenom tři společné obědy," poznamenala koordinátorka projektu na Vysočině Adéla Prokšová.

Další dvě setkání bude hostit Havlíčkův Brod, konkrétně další dvě rodiny Mongolů, které žijí v Havlíčkově Brodě. „Jedna rodina tam přijede z Jihlavy, další z Pelhřimova," doplnila informaci krajská koordinátorka.

Organizátorem projektu je nezisková organizace Slovo 21, záštitu převzal ministr vnitra Milan Chovanec.