Po loňském covidovém restartu půjde o oslavy ve velkém stylu. „Přijede zahrát a zazpívat písničkář Pokáč, zpěvačka Tereza Mašková, skupina Arakain a příznivcům dechovek zahrají Babouci,“ vyjmenoval esa z programu Zdeněk Hopian z jemnického informačního centra. Hlavním centrem dění bude zámecký areál s parkem.

Slavnostní průvod kostýmovaných postav projde ulicemi města už v pátek v šest večer a poté bude slavnostně vyvěšen prapor Barchan. Otevřou se také mazhausy. Historický Běh o Barchan je na programu v sobotu ve dvě odpoledne v Tyršově ulici. Zhruba o půl hodiny později se královský pár rozloučí s opevněnou Jemnicí a poté vyjde ze zámku kostýmovaný průvod. Trasa vede přes náměstí až k sokolovně.

Slavnosti potrvají celý víkend, částečně pak ještě i v pondělí. „Během slavnosti se návštěvníci mohou těšit na dobové tance, ohňovou show, sokolníka, katovnu, kejklíře, střelnici a ukázky středověkého ležení a kuchyně,“ dodal Hopian. K dispozici budou lidem městské mázhausy a historické krčmy v prostorách zámku a zámeckého parku, tradiční trh a pouťové atrakce.

Vstupné do bran města, zámku a parku je po celý víkend zdarma. Pouze pondělní Malá muzika Nauše Pepíka stojí 140 korun. Večerní taneční zábava Vasr Bandu už bude opět zdarma. Celý program najdou zájemci na webu barchan.cz.

Běh o Barchan, který byl v roce 2014 zapsaný na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky, je během čtyř poslů ze začátku 14. století, kteří nesou zprávy královně Elišce Přemyslovně od jejího muže, krále Jana Lucemburského. Ten ani v boji proti loupeživým rytířům nezapomněl manželku, která pobývala v Jemnici, informovat o tom, jak se mu vede. Královna posly odměnila tím, co měla. Barchetovým náprsníkem, šátkem, punčochami a věncem. Odsud pochází název Barchan.