Vítězslav Drábek chodí pravidelně do třebíčského Aquaparku Laguna. „V rádiu jsem slyšel mluvit nějakého odborníka, že by se v plaveckých areálech mohla snižovat teplota vody i vzduchu. U kondičního plavání by mi to ani tak nevadilo, člověk se zahřeje pohybem. Nechtěl bych ale jít se čtyřletým synem do aquaparku, aby nám tam byla zima. Dítě by mělo být v teple. Chceme relaxovat, ne klepat kosu,“ zamýšlel se Drábek.

Prezident Asociace bazénů a saun České republiky Pavel Košnar tvrdí, že právě nižší teplota vody je jedním z možných důsledků dražších energií. „Třeba v bazénech pro předškoláky a batolata se voda ohřívá na třiatřicet stupňů. Provozovatelé nebudou schopni při současné energetické zátěži takové bazény provozovat,“ je přesvědčený Košnar.

Největší správci bazénů na Vysočině nyní hledají možnosti, jak navyšování cen za energie čelit. Zároveň ale většinou nemají v ruce žádné jasné řešení. Více budou navíc vědět až na přelomu roku. „Budeme závislí na tom, jaké ceny za energie vysoutěží město. Teď se nemáme čeho chytit. Pokud to ale poletí nahoru, bude to pro nás velmi složité. Teplota vody je navíc daná hygienou. A i kdyby bylo možné ji více snížit, abychom ušetřili, pak naopak nebudou chodit lidi,“ reagoval Martin Málek, mluvčí Služeb města Jihlavy, pod které spadá Vodní ráj Jihlava.

Zdražovat nechtějí

I ve Žďáře nad Sázavou nyní zvažují co dál. Tam sportoviště včetně bazénů provozuje organizace Sportis. „Zrovna jsem nad tím seděl. Musíme to probrat ještě s městem coby zřizovatelem, ale jako nejlepší řešení se mi zdá omezení délky provozu. Vytipovali bychom hodiny, kdy chodí málo lidí, a podle toho změnili provozní dobu. Zvyšovat ceny vstupného nechceme, to už jsme udělali v lednu a červenci. V plaveckém bazénu může být podle norem teplota 26 až 28 stupňů, my měli 27,5, teď jsme ji snížili o půl stupně,“ sdělil ředitel Sportisu Vladimír Kovařík.

Také Technické služby Havlíčkův Brod, které ve městě provozují plavecký areál, situace trápí. „Opatření budeme asi kombinovat. Řešit chceme zvýšení příspěvku na provoz a zároveň drobně navýšit vstupné. Teplotu vody ale snižovat nechceme, lidé by pak nechodili. Dlouhodobé řešení vidíme v projektech na snižování energetické náročnosti, které nyní připravujeme. Rádi bychom například využívali solární panely,“ vysvětloval ředitel technických služeb Václav Lacina.

V Třebíči a Pelhřimově je situace odlišná. Tam vsadili na obnovitelné zdroje už dříve, což se nyní ukazuje jako výhoda. „Pomáhá nám, že se Třebíč včetně našeho areálu vytápí biomasou. Zvyšování cen za energie se nás tedy tolik nedotýká, plyn nepotřebujeme. Elektřinu zatím máme vysoutěženou za rozumné ceny. Uvidíme ale, co bude na podzim,“ řekl Jiří Novák z Aquaparku Laguna.

Také Pelhřimov spoléhá na biomasu. „Do konce roku určitě vstupné zvyšovat nebudeme. A pokud se nestane něco opravdu nečekaného, tak pravděpodobně ani na jaře příštího roku. Nehodláme ani nijak snižovat teplotu,“ potvrdil jednatel Pelhřimovské sportovní Martin Mareš.