V úspěšnosti získávání peněz by tomuto domovu pro důchodce mohlo závidět leckteré město. Teď se zrovna intenzivně pracuje na obnově střechy a přestavbě pokojů. Klienti se mohou těšit na elektrické polohovací postele i zvedací vany.

„Máme dva zaměstnance, kteří se zabývají hledáním možností, kde bychom mohli získat nějakou korunu,“ popsal ředitel Petr Haška recept na úspěch. Mezi téměř 100 zaměstnanci střediska diakonie jsou dvě mladé ženy, které se starají o koordinaci projektů a fundraising.


Nejprve Norové


„První větší akce nastala v loňském roce, uspěli jsme v Norských fondech. Dostali jsme přes pět milionů korun na obnovu střechy severního křídla,“ pochlubil se ředitel Haška. Nechali prý vyměnit latě, položit parotěsnou fólii a samozřejmě novou krytinu. Trámy, staré 300 let, mohly zůstat.


Klempíře a pokrývače mohou v těchto dnech vidět lidé na vysoké střeše čelního traktu. Včera pracovali přímo na hřebenu, kde pokládali krytinu místo dosavadního nevhodného plechu. Diakonii se pro tuto akci podařilo využít peníze z havarijního fondu Ministerstva kultury. Stát poslal 600 tisíc korun.


Největší balík peněz ovšem přidělila do Myslibořic Evropská unie. Projekt za celkových 11,5 milionů korun přispěl hned na tři akce: přestavbu a zmodernizování pokojů, vybavení pokojů a elektronický protipožární systém. Klienti, kteří to ze zdravotních důvodů potřebují, mohou počítat s vlastními záchody a koupelnami. Jiní budou zase využívat 80 elektricky polohovatelných postelí nebo elektricky zdvihatelných van. Počítá se i s novými skříněmi, nočními stolky a jiným vybavením. Každý pokoj bude mít požární čidlo. Někteří dědoušci si tedy potají na pokojích již asi nezakouří.


„Píšu projekty do Evropské unie,“ řekla projektová koordinátora Zuzana Ošmerová. „Před několika týdny jsme dostali od Evropské unie 2,6 milionů korun na obnovu parku a 1,2 milionů na odbahnění laguny,“ pochlubila se mladá žena. Některé stromy se skácejí, jiné ošetří, další vysázejí. Jezírko ve tvaru dlouhého obdélníku se vybagruje a vyčistí.


„Příští rok bychom chtěli dodělat střechu a zmodernizovat kotelnu a rozvody vody,“ prozradila plány Zuzana Ošmerová. Kromě několikerých druhů dotací ocenila také soukromé dárce. I ti totiž významně přispívají na průběžnou modernizaci a vylepšování domova na zámku.


Budovu zámku zkonfiskoval stát v první polovině 20. let jedné zadlužené šlechtické rodině z Rakouska. S vydatným přispěním amerických vystěhovalců pak koupilo objekt pro sociální účely obecně prospěšné družstvo. Domov na zámku funguje od roku 1926. Dnes má zařízení kapacitu 135 lůžek a poskytuje čtyři druhy služeb.