„Vypravili jsme z Prahy do Znojma historický vlak tažený dieselovou lokomotivou Bardotka s původními rychlíkovými zelenými vagony, abychom připomněli dobu, kdy tudy vlaky v této 'klasické soupravě' běžně jezdily," řekl Bohumil Augusta, jednatel dopravce KŽC Doprava, který jízdu organizoval.

Čtyři desítky cestovatelů z Česka a západní Evropy projeli trasu Praha Havlíčkův Brod Křižanov Velké Meziříčí Studenec Třebíč Okříšky Moravské Budějovice Jemnice Znojmo. „Do programu jsme zahrnuli i projetí lokálky z Moravských Budějovic do Jemnice, kde již několik let kraj neobjednává osobní dopravu," dodal Augusta.

Oživili památku

Kulturní památku, která byla vyhlášena v roce 1996, tak zachraňují od zrušení jen podobné příležitostné jízdy a nadšenci ze Spolku pro veřejnou dopravu na jihozápadní Moravě.

„Jsme rádi, že Klub železničních cestovatelů dráhu do Jemnice po nějaké době dopravního klidu oživil. U této příležitosti jsme cestovatelům ukázali naše stroje, které máme deponované v Jemnici," řekl předseda spolku Martin Kouřil.

Ten se pochlubil například dieselovou mašinkou z roku 1972, která byla vyrobena v polské fabrice Zastal. Je jediná v provozu v ČR a je unikátní spojnicovým pohonem, jaký mají parní lokomotivy.

Cestovatelé mimořádným vlakem si během víkendového brázdění po Vysočině prohlédli město Třebíč, navštívili pivovar Urban, Jemnici a zavítali i do Znojma.

Klub železničních cestovatelů má za sebou historii starší více jak 30 let. Sdružuje dvě stovky členů z celé Evropy, je součástí skupiny KŽC, která je vlastníkem a provozovatelem mnoha historických lokomotiv, motorových vozů a vagonů, jež se snaží stále renovovat a rozšiřovat. Vlastní muzejní dráhu do Kamenického Šenova, která letos v červnu oslaví 130. výročí.