VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Barák a Pacal nechtějí kandidovat společně

Třebíč - Podzimní krajské volby se blíží a na politickém bojišti se přiostřuje. Platí to nejen o soupeření politických stran a hnutí, ale také o koaličních neshodách. Třebíčský zastupitel Jaromír Barák (Třebíč Občanům!) a místostarosta města Pavel Pacal (Pro Třebíč) totiž nechtějí být na jedné kandidátce.

2.4.2016
SDÍLEJ:

Jaromír Barák (Třebíč Občanům!).Foto: Deník/ Luděk Mahel

Mohlo k tomu dojít shodou okolností. Už v listopadu loňského roku totiž podepsala memorandum o spolupráci v nejbližších krajských volbách hnutí Starostové a nezávislí (STAN) a Sdružení nezávislých kandidátů Evropští demokraté (SNK ED). Následně si obě uskupení stanovila své společné priority a rozhodla se vytvořit společnou kandidátku nazvanou Starostové pro Vysočinu. Při její tvorbě navrhovaly kandidáty na pozice budoucích zastupitelů Kraje Vysočina obě strany. Jejich představitelé přitom vybírali hlavně z úspěšných komunálních politiků.

Do podoby kandidátky hlasitě promlouval Jaromír Barák, který v té době zastával funkci krajského předsedy Starostů a nezávislých. Jenže v únoru letošního roku, tedy v době, kdy většina stran a hnutí dokončovala své kandidátní listiny pro podzimní krajské volby, byl z pozice předsedy sesazen. „Vlivem zákulisních dohod a nátlaku ze strany SNK ED byl Jaromír Barák na krajském sněmu hnutí STAN zbaven funkce ve prospěch osob, jež jsou ochotny obětovat základní pilíře fungování Starostů a nezávislých za cenu eventuálního úspěchu v krajských volbách 2016," stojí v prohlášení strany Třebíč Občanům, které je Jaromír Barák ve městě lídrem.

Na krajské kandidátce Starostů pro Vysočinu, tedy společném projektu Starostů a nezávislých a SNK ED, měl být i Jaromír Barák. Změnilo se to poté, co skončil ve funkci předsedy krajské organizace STAN a navíc SNK Evropští demokraté představili lidi, které by si na kandidátce přáli oni.

Šokující požadavek

Mezi nimi se objevila třeba radní Třebíče Marie Černá, proti jejíž kandidatuře za Starosty pro Vysočinu Jaromír Barák ani Třebíč Občanům! neprotestovali.

Hlasitě však nyní nesouhlasí s dalším navrženým jménem. „Zcela šokujícím se stal požadavek na dalšího potencionálního kandidáta, kterým je ze strany SNK ED kontroverzní místostarosta Třebíče Pavel Pacal," upozornilo uskupení Třebíč Občanům! v čele s Jaromírem Barákem. Ten také důrazně odmítl možnost, že by byl na jedné kandidátce právě s Pavlem Pacalem. Třebíčský místostarosta ale popřel, že by vytvářel jakékoli tlaky, aby byl na kandidátce a zároveň bez Jaromíra Baráka. „Nijak jsem to neřešil. Nebylo to tak, že bych sám usiloval o kandidaturu, ale byl jsem osloven SNK Evropskými demokraty, zda bych kandidoval. Ale připouštím, že jsem svůj souhlas podmiňoval tím, že chci vědět, kdo na kandidátce je, a podle toho se rozhodnu. Přijde mi to naprosto logické a samozřejmé," poznamenal Pavel Pacal.

Po přímé otázce ale dodal, že by do společného projektu s Jaromírem Barákem nevstoupil. „Ta představa je pro mě nepředstavitelná," řekl.

Zároveň se ohradil proti tomu, že by byl kontroverzním politikem s úzkými vazbami na vlivné podnikatele. Tento statut mu v posledním vyjádření připsal Jaromír Barák a jeho Třebíč Občanům! „Pan Barák útočí na všechno a na všechny, už jsem si na to zvykl. Musím se proti tomu ale už opakovaně důrazně ohradit. Naše strana Pro Třebíč funguje ve městě samostatně, nejsme vázáni pod žádnou velkou politickou stranu nebo podnikatelem, máme samostatné hospodaření, takže nevím, o jakých vazbách pan Barák mluví," divil se Pavel Pacal.

Jaromír Barák je v Třebíči známým opozičním politikem. V poslední době upozorňoval hlavně na podle něj blízké vztahy radnice a podnikatele Richarda Horkého.

Situaci se sestavováním kandidátní listiny a nesmiřitelností dvou třebíčských politiků se snaží uklidnit předseda Starostů a nezávislých na Vysočině, kterým je po Barákově odchodu z funkce místostarosta Moravských Budějovic Jan Kocáb. „O celé té věci vím a mrzí mě, protože si myslím, že všechno se dá řešit demokratickou cestou. A tak se i stane," přislíbil.

Na nejbližším jednání krajské rady hnutí se podle něj bude hlasovat o každém navrženém kandidátovi. Až poté bude jasné, kdo na kandidátce bude, a kdo naopak ne. „Nechtěl bych dopředu říkat, jaký na to celé mám názor, ale chci, abychom si to vyříkali mezi sebou a co nejdříve bylo v této věci jasno, protože volby se blíží," připomněl Jan Kocáb.

Jisté je zatím pouze to, že Starosty pro Vysočinu povede do podzimních voleb starosta Pacova Lukáš Vlček, který je členem nynějšího krajského zastupitelstva za hnutí Pro Vysočinu.

Autor: Kamil Černý

2.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Běla Krejčová, Nevcehle, 14. října 2017, 3900 g, 52 cm
10

Podívejte se na další miminka z třebíčské porodnice a hlasujte v anketě

Pavel Kováčik.

Výsledek voleb hodnotím velmi špatně, reagoval lídr komunistů na Vysočině

V odlehlých vsích zvítězil Okamura. Moc jiných politiků se tam nehrnulo

Třebíčsko - „Jsem z toho zděšený,“ okomentoval starosta malých Lovčovic u Jemnice Josef Kolář výsledky voleb ve své vesnici. Zvítězilo tam hnutí SPD Tomia Okamury se ziskem 27,65 procent hlasů. Na Třebíčsku se tomuto politickému uskupení vůbec dařilo. S 11 procenty bylo druhé v pořadí. Na Vysočině přitom SPD skončilo čtvrté a na sousedním Žďársku dokonce sedmé.

Je to úžasný výsledek, který jsme na Vysočině nečekali, říká nová poslankyně ANO

Náměšť nad Oslavou – Do Sněmovny se dostala za hnutí ANO na Vysočině také Monika Oborná, osmadvacetiletá projektová manažerka v zemědělství z Náměště nad Oslavou. Kraj tak má nyní čtyři poslance oproti dřívějším dvěma. Hnutí Andreje Babiše tu získalo 28,63 procent hlasů a převálcovalo dříve dominantní sociální demokracii.

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Vysočina - Politici a odborníci z Kraje Vysočina komentují výsledky voleb

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení