„Tyto krabičky zachránily už deset dětí. Kdykoliv dostanu zprávu o dalším nalezeném miminku, mísí se ve mně radost se smutkem z toho, že se někdo dokáže zříci svého potomka. Každopádně je dobře, že matky už nemusí nechávat novorozence svému osudu napospas,“ vyslovil se Hess.

Právě nález malé holčičky na záchodcích pelhřimovské nemocnice výrazně napomohl k rozhodnutí ucházet se o babybox.

Holčička rozhodla

„Uvažovali jsme o něm už dříve, věděli jsme, že něco podobného existuje. Jakmile se ale u nás našlo dítě, nebylo o čem přemýšlet,“ potvrdil ředitel nemocnice Pavel Hrala.

Také díky němu se babybox přistěhoval do přízemí dětského pavilonu rekordně rychle. Od prvního telefonátu do montáže bedýnky uplynuly tři měsíce.

„Nestává se často, abychom na první schůzce podepisovali smlouvu. V jedné nemocnici jsem se dohadoval tři a půl roku,“ ocenil rychlost jednání Ludvík Hess, jemuž by se podobný přístup hodil i při dalších jednáních.

Tento publicista, vydavatel i chovatel koní v jedné osobě se dříve nechal slyšet, že po sobě zanechá nejméně jednadvacet babyboxů. „Utíká to rychle. Budu mít co dělat. A pokud jich mám stihnout dodat ještě více, tak to už abych raději pomalu šel,“ zavtipkoval věčný optimista Hess.

Obsluha pelhřimovského babyboxu připadla sestřičkám z dětské jednotky intenzivní péče. Při otevření dveří sepne kromě odvětrávání a vyhřívání schránky také signalizace.

Matky mají čas

„Než ale seběhne dolů sestřička ze třetího patra, chvilku to potrvá. Matky nemusí spěchat v obavě, že je někdo uvidí,“ doplnil vedoucí provozně technického oddělení nemocnice Tomáš Koubek.

A jak to vlastně dopadlo s holčičkou, která se o pořízení pelhřimovského babyboxu mimoděk přičinila? „Helenka (toto jméno dostalo nalezené miminko od zdravotníků – pozn. red.) se má dobře. Je zdravá a čeká v kojeneckém ústavu na adoptivní rodiče,“ řekl primář gynekologického oddělení Roman Petřík.

Hess chce Jihlavu

Výrobu a umístění schránky za čtvrt milionu korun zaplatil příspěvek od bankovní společnosti. Kraj Vysočina se na pořízení boxu nepodílel.

Zástupce hejtmana Pavel Hájek možnost podpory rozmachu babyboxů na Vysočině včera nepotvrdil ani nevyloučil. „Jedná se o pilotní projekt. Necháme novinku nějaký čas fungovat. Až zjistíme přínos, můžeme se bavit o podpoře koupě babyboxu do další nemocnice v kraji,“ uvedl Hájek.

Hess, který v březnu doručí další babybox do Ústí nad Orlicí, je připravený vrátit se na Vysočinu a začít jednat.

„Třeba právě Jihlava jako sídelní město by si bedýnku určitě zasloužila. Navíc šance na zachycení odloženého miminka je tam i vzhledem k poloze města nejvyšší v kraji,“ mrkl předseda sdružení Statim na zástupce hejtmana.