Nový stroj na úklid má mnoho výhod. „ Samotnou kabinu lze vyzvednout až do výše 70 cm tak, aby obsluha měla přehled o směru odhazovaného sněhu, přičemž vzdálenost odhozu sněhu může být až 40 metrů. Sněhová fréza je schopná odklízet, jak čerstvě napadaný sníh, tak sníh zmrzlý v bariérách. Se zmrazky pomůžou šneky, které je nahlodají a odklidí,“ popsala mluvčí letiště Jindřiška Budiková.

Nechybí ani elektrický předehřev, fréza tak může okamžitě vyrazit na úklid sněhu. Samozřejmostí je vyhřívání čelního skla, bočních skel, zrcátek a stroj taktéž plně odpovídá ekologickým normám. „V porovnání se starým strojem je tento letištní nováček mnohem výkonnější, méně nákladný a pro obsluhu představuje nesrovnatelný komfort v řízení a manipulaci“, pochvaluje si novu mašinu správce letiště Luděk Michna.

Řidiče nové frézy čeká ještě výcvik, kterého se zúčastní pod vedením instruktorů z Vyškova. „Jedinečností tohoto zařízení je zlamovací řízení, což v praxi znamená, že kola se při provozu nenatáčejí, ale naopak stojí v přímém směru. Uprostřed stroje je zasazen hydraulický kloub, který slouží k otáčení a umožňuje tak jednoduchou manipulaci všemi směry“, vysvětlil instruktor Aleš Revay.