"V kraji je celkem osm azylových domů, z toho tři pro muže. Na jejich provoz letos půjde 17,8 milionu korun. V příštím roce se s rozšiřováním kapacity 193 lůžek nepočítá," řekl ČTK krajský radní Jiří Vondráček. Nejvíce, 5,5 milionu korun, na provoz přispívá ministerstvo práce a sociálních věcí. Města jejich chod dotují téměř čtyřmi miliony, Evropská unie 3,5 milionu a uživatelé by letos měli zaplatit za služby 2,86 milionu, upřesnil vedoucí sociálního oddělení kraje Jiří Bína.

 

Nejvíce se bezdomovcům věnuje brněnská charita. Letos v létě dokončila obnovu a přístavbu stávajícího azylového domu v Třebíči za 8,2 milionu korun. Na stavbě se podíleli i lidé bez domova. Kromě ubytovny je v objektu k dispozici také dílna či byty na půli cesty. Zaměstnanci a dobrovolníci se v Třebíči víc než jinde snaží znevýhodněné a vyloučené lidi zařadit zpět do života.

 

Ve Žďáru nad Sázavou podle starosty Jaromíra Brychty působí opilí bezdomovci problémy na železničním nádraží. Ačkoliv mají České dráhy svoji ochranku, musí tam zasahovat i městští strážníci, což se mu nelíbí. Svolal proto schůzku k řešení problému. Podle přednosty stanice Jana Janeby se v nádraží občas sdružuje kolem pěti bezdomovců, a to v době, kdy má ochranka dvouhodinovou pauzu.

 

Problémy s bezdomovci ve městě museli řešit také v azylovém Domově pro matky (otce) s dětmi, který zřizuje občanské sdružení Ječmínek. "Za ubytovanými matkami se se začínající zimou začali ve velké stahovat příbuzní z ulice," řekla ředitelka zařízení Miroslava Machková. Některé ženy pak bezdomovcům praly prádlo, čímž se zvyšují náklady, na které si musí sdružení každoročně sehnat peníze. "Omezili jsme okruh návštěv. Nemůžeme sloužit jako klub pro ty, co zůstali na ulici. Seděli by tady od rána do večera. Navíc domovem, kde žijí dětí, se pak šíří zápach z nemytých těl," konstatovala.