Je jich šedesátka a osud jim přichystal nepříjemnou komplikaci: Kriminál. Řeč je o mužích, kteří v těchto dnech v Rapoticích přikládají ruku k dílu při dokončování první etapy přeměny bývalých vojenských objektů na věznici.


Po prázdninách bude hotov vjezd, oplocení, stavebně technické a signální zabezpečení areálu, poteče pitná voda a rozjede se čistička.
Šikovné ruce odsouzených se hodí, pomáhají se stavebními, stolařskými i zámečnickými pracemi.


Do konce tohoto roku by měla fungovat ubytovna a jídelna, místo pro výkon trestu v Rapoticích najde 200 odsouzených.


„A zhruba do roka by měla být kompletně hotová i tato druhá fáze rekonstrukce,“ uvedl vedoucí rapotického oddělení Vězeňské a justiční stráže Jan Doležal. Potom bude stav vězňů navýšen na číslo 460.


Vězení za miliardu


Rapotická lokalita nyní ale dostala od vlády zelenou též v záměru postavit zde poloprivátní věznici.


Během dvou let by tu měl vyrůst komplex za miliardu korun, který zbuduje za své soukromý investor.


Stát dodá strážné a víc než dvacet let bude splácet. Soukromník se postará rovněž o zdravotní péči, ekonomiku a zásobování vězení.


Každý vězeň by měl mít šest metrů čtverečních prostoru, jak to stanovují evropské standarty.


Hříšníků tu bude pykat pod dozorem okolo pěti set s těžšími delikty, převážně s úmyslnými trestnými činy na kontě.


Původní záměr byl poněkud velikášský, vznikal za působení Pavla Němce na ministerstvu spravedlnosti. Počítal s fotbalovým stadionem a obrovskou knihovnou.


Současný ministr Jiří Pospíšil však o tyto investice plán očesal, cena tedy klesla o zhruba 500 milionů korun.


Chod kriminálu zajistí 300 zaměstnanců. Šéfovat bude příslušník Vězeňské služby, zastupovat jej bude člověk z firmy, jež vězení zainvestuje.


Práci vězňů chtějí


„Už jednáme se čtyřmi soukromníky, kteří mají zájem o práci našich svěřenců, jde zejména o dokončování různých výrobků,“ prozradil vedoucí Jan Doležal.


Rovněž starostové z okolí projevují zájem o práci odsouzených.


„Dokážu si představit, že lidé s nedbalostními trestnými činy, tedy ne násilníci, by nám mohli vypomáhat při veřejně prospěšných pracích,“ poznamenala starostka Rapotic Marcela Smékalová.


Trn z paty české justici nová věznice zřejmě vytrhnout nedokáže, částečně ale pomoci může.


Podle slov ministra Pospíšila je kapacita tuzemských věznic využita na 100,4 procenta, přičemž další dva a půl tisíce lidí se před nástupem výkonu trestu skrývá.