Na jaře bylo potřeba plavidlo pořádně natřít. Taky mola prošla renovací. Teď už jsou všechny zastávky plně k dispozici výletníkům. „Nabízíme i plavby pod skálu Halířku,“ poznamenal kapitán.

Pro to je potřeba, aby bylo dost vody v jezeře. Některé dny bývá stav horší. Ale když je méně cestujících na palubě a tím pádem menší ponor a když je navíc v horním jezeře přečerpáno dost vody, pak není problém plout až k této pěkné skále.

Jahoda je spokojený, že má v týmu nového lodníka, kterého se podařilo sehnat. Loď má kapacitu 115 osob. „A pravidla, která nastávají, nám nebrání ji obsadit,“ poznamenal kapitán.

Zatím jsou jen víkendové plavby, protože kvůli koronavirové nákaze a opatřením, která zavedla vláda, chybějí školní skupiny.

Nejdřív Rakousko

Milan Jahoda je kapitánem lodi Horácko čtvrtým rokem. Jak říká, převažují příjemní a spokojení výletníci, i když občas se najdou takoví, kteří jsou nespokojení kdykoliv a kdekoliv.

Výletní lodní doprava na Dalešické přehradě – součásti tamní přečerpávací vodní elektrárny – existuje od roku 2007. Provozuje ji společnost Aurikud. Loď pochází z Rakouska, šikovní dělníci ji postavili v roce 1957 v loděnici na Dunaji. Pak sloužila výletníkům na dvou rakouských jezerech, než se v roce 2011 poprvé dotkla hladiny na Dalešicích.