Své stánky v prostorách Střední průmyslové školy Třebíč v ulici Manželů Curieových zřídilo bezmála 70 středních i vyšších odborných škol.


Zahraniční školy jsou dost drahé


Dvě přijely prezentovat svůj studijní program z nedalekého zahraničí. Jednalo se o Interkulturní hotelovou školu a Obchodní akademii, obě z rakouského Retzu.


Studentka druhé jmenované Martina Vaculová, která se přijela do Třebíče podívat po dalších pomaturitních možnostech, svou rakouskou školu považuje za poměrně náročnou: „Získám kvalitní vzdělání, ale musím hodně makat. Trošku problém je i financování, jen oblečení – uniforma - v prvním ročníku stálo třicet tisíc korun,“ přiblížila situaci.


Mezi vystavovateli z řad škol se objevili rovněž potenciální zaměstnavatelé.


Na nový studijní obor energetika, který otevírá hostitel veletrhu Střední průmyslová škola Třebíč, lákal energetický gigant ČEZ. Důvod je prostý, blízká dukovanská jaderná elektrárna bude potřebovat pravidelný přísun kvalifikovaných lidí.


Podobným způsobem se prezentoval Mann+Hummel z Nové Vsi. Studentům technických lyceí, mechanikům – elektronikům, obráběčům, konstruktérům či ekonomům nabízí zaměstnání, stipendia, letní brigády, praxe a podobně.


Taktéž firma ADW, která se zabývá obchodem a produkcí v zemědělství, nepohrdne novými lidmi s patřičnou kvalifikací.


Především jsou to zootechnici, agronomové, mechanizátoři, mlynáři, odborníci na výrobu krmiv. Je nasnadě, že zelenou tu mají studenti Střední průmyslové školy chemické z Brna i Střední průmyslové školy potravinářské z Pardubic.


Z Třebíčska se prezentovaly snad všechny střední školy. Velký zájem byl o stánek Hotelové školy Třebíč. Jednak nabízí v dnešní době atraktivní studijní obory spojené s hotelnictvím a turismem, nebo třeba žádaný učební obor kadeřník. Především ale mládež proudící davově okolo zaujal bar s nabídkou nealko míchaných nápojů, nejjednodušší způsob, jak upoutat na barmanský kurz.


Netradiční obory i pro handicapované


Poměrně zajímavý nový čtyřletý obor autotronik nabízí Střední škola automobilní v Jihlavě. Absolvent najde velmi široké uplatnění při údržbě i výrobě aut, nebo jako technický pracovník. Ve třetím ročníku je do výuky zařazen předmět řízení motorových vozidel jako příprava k získání řidičáku skupin B a C.


Střední škola zahradnická v Litomyšli zaujala třemi specializacemi s maturitou: Chov a ochrana cizokrajných zvířat a rostlin a Zahradní architektura, sadovnická tvorba, Rybníkářství a rybářství. „Žáci základních škol s handicapem u nás mají šanci získat výuční list na zahradnické, květinářské a aranžérské práce,“ uvedla dvojice mladých zaměstnanců, která na třebíčském veletrhu školu reprezentovala.


Střední zemědělská akademie Humpolec potěšila nejednu dětskou romantickou duši možností vyučit se jako chovatel koní a jezdec.


S vyloženě netradiční expozicí do Třebíče dorazila Střední průmyslová škola kamenická a sochařská v Hořicích. Výtvarně nadaní mladí tu mohou vystudovat restaurování a konzervování kamene, uměleckořemeslné zpracování kamene a keramiky, kamenosochařskou tvorbu. Ti techničtější zase těžbu a zpracování kamene.


Mraveniště s názvem Didacta určitě splnilo svůj účel, v každém stánku byly k dispozici fůry letáků s podrobnými informacemi. Kdo měl oči a mysl dokořán, vybrat si dokázal, podobné akce smysl mají.