Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Autorka doufá, že se kráva podívá k elektrárně

Mohelno, Dukovany – Překvapení nyní čeká na turisty, kteří zamíří na mohelenskou hadcovou step. Směrem k dukovanské elektrárně tu zhlíží fosforeskující kráva. Zatím. Autorkou instalace je nadějná výtvarnice Barbora Masaříková, absolventka Základní umělecké školy v Náměšti nad Oslavou. Ta doufá, že socha odcestuje.

6.10.2011
SDÍLEJ:

Zatím je objekt světelkující krávy od výtvarnice Barbory Masaříkové umístěný na mohelenské hadcové stepi. Autorka doufá, že se časem přesune blíže dukovanské elektrárně, jak původně zamýšlela. Vynikne tak myšlenka – spojení s energií.Foto: Archiv EDU

„Ta myšlenka je stará dva roky, člověk se umělecky vyvíjí, dnes bych zřejmě k tématu přistoupila jinak, pokud vůbec. Tehdy ČEZ našemu atelieru v Náměšti věnoval model krávy, který byl předtím instalovaný v Praze v rámci akce CowParade. Pražská akce skončila, kráva doputovala sem k nám. Napadlo mě ji dotvořit způsobem, který vyjádří spojení s energií,“ říká výtvarnice, která má za sebou studium na Střední škole umění a designu v Brně.

Věnovala se především konceptuální tvorbě, jejíž jednou ze základních myšlenek je názor, že umístění objektu v určitém prostoru je často důležitější než objekt sám. Umělkyně si posteskla, že zatím podlehla naléhání ČEZu, aby kráva byla u Mohelna.

Model krávy umělkyně natřela fotoluminiscenční barvou, která se ve dne nabíjí slunečním světlem, v noci pak vydává energii zpátky. Světélkuje. Barva na povrchu vytváří mozaiku z šestiúhelníků. Šetiúhelníky proto, že stejný tvar mají palivové kazety v jaderném reaktoru.

„Zatím je kráva na hadcové stepi, protože se mi s ČEZem nepodařilo dojednat, aby byla například u silnice nedaleko elektrárny. Tam by to bylo logičtější, řidiči by v noci viděli fosforeskující krávu a mimoděk by přemýšleli nad podstatou jaderné elektrárny. Každý člověk tento druh získávání energie chápe jinak, někdo je mu nakloněný, jiný ne,“ podotýká Masaříková.

Je fakt, že u Mohelna se asi mnoho zvědavců, kteří by mohli na objekt reagovat, v noci nepohybuje. Naopak u elektrárny je provoz čtyřiadvacet hodin denně. Na hadcové stepi můžepodle autorky kráva působit kýčovitě.

Mluvčí elektrárny Petr Spilka si ovšem myslí, že u silnice by kráva řidiče rozptylovala a odváděla jejich pozornost od řízení auta, což je nebezpečné. Zároveň ubezpečuje, že „si váží lidí, kteří přicházejí s novými nápady i toho, že současné umění vstupuje do veřejných prostorů, probouzí fantazii a v jisté míře provokuje.“

Jak říká, umění by nemělo být omezeno pouze na galerie či soukromé sbírky. „Je mi jasné, že solární kráva může být s elektrárnou spojována pozitivně i negativně. Uvidíme, co se dozvíme z ohlasu veřejnosti. Ve městech mohla být kráva raritou, tady je ale běžnou součástí života. Bude to takový akční průzkum,“ dodává Spilka.

Barbora Masaříková v současnosti studuje na umělecké škole v Praze. Na léta strávená v náměšťské „zušce“ vzpomíná ráda. „Vedl mě pan učitel Jan Krejčí, jsem mu za mnohé vděčná.“

CowParade – open air projekt

Autorem první krávy byl v roce 1996 švýcarský výtvarník Pascal Knapp, požádal ho o to otec Walther, taky umělec. Chtěl, aby socha sloužila jako trojrozměrné plátno pro umělce, kteří se zúčastní Výstavy umění v Curychu. Tento způsob vyjádření byl nakonec natolik úspěšný u umělců i veřejnosti, že se CowParade postupně objevila v 18 velkoměstech světa (New York, Sydney, Londýn, Praha …).
Krávy ve třech provedeních – stojící, ležící, pasoucí se – jsou z odolného kompozitu, dovážejí se z Polska. Krávu je možné adoptovat či koupit. Je právem sponzora či majitele sochy zvolit umělce, který ji pomaluje. Ve své sbírce má tohoto plastového dotvořeného přežvýkavce třeba Ringo Starr, Nelson Mandela nebo jordánská královna Ranja. Peníze z prodejů krav míří na charitu.

Autor: Hana Jakubcová

6.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Třebíčští Snipeři vyloupili Bystřici

Ilustrační foto

Tři roky zákazu činnosti. Ochránce zvířat Ondráček se však k soudu nedostavil

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Mladý muž napadl v parku ženu ležící na lavičce

Třebíč - V parku na Gorazdově náměstí v neděli po půlnoci čtyřiadvacetiletý muž napadl a zranil ženu. „Policisté přijali na tísňové lince 158 oznámení, že se z části parku u ulice Smrtelná ozývají rány a křik. V parku policisté nalezli zraněnou ženu, nikdo další se zde nenacházel,“ řekla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení