Rostoucí ceny se odrazily na jízdném v linkových spojích, dražší může být i městská doprava

V třebíčském regionu pod ICOM spadá dopravní společnost TRADO-BUS. „Jízdenky jsou od prvního prosincového dne dražší o čtyři procenta,“ potvrdil její ředitel Miroslav Petrů.

Podražení jízdenek je v přímé úměře s ujetými kilometry. Čím dál jedete, tím víc peněz navíc zaplatíte. Například za cestu z Náměště nad Oslavou do Třebíče nyní cestující zaplatí dvacet šest korun, donedávna to bylo pětadvacet. Jízdné z Třebíče do Moravských Budějovic se rovněž zvedlo o korunu, z Třebíče do Jihlavy pak z třiceti šesti na jednačtyřicet korun.

„Já jsem za jízdu ranním spojem z Pyšelu do Třebíče platila 25 korun, stejně jako minulý týden,“ uvedla včera nejmenovaná cestující. „I když se to navýší, jezdit budu, nemám jinou možnost dostat se do práce,“ dodala.

Ceny jízdenek na pravidelných linkách od nového roku zvedne i dopravní společnost BK BUS z Moravských Budějovic. „Jízdné se musí zdražit už kvůli tomu, že se DPH zvýší z pěti na devět procent,“ konstatoval jednatel František Baštář. Podle něj však půjde o pár korun.

Zatímco linkové autobusy už lidi vozí za dráž, v městské dopravě stále platí tarify schválené k 1. lednu 2005. Předplacené jízdné pro dospělé je sedm korun, děti od šesti do patnácti let a důchodci se svezou za tři koruny. „Současné zdražení se městské autobusové dopravy zatím netýká,“ vzkázal ředitel firmy TRADO-MAD Miroslav Petrů.

Jak dlouho stávající ceny vydrží však není jasné. I jízdné v městské dopravě by se totiž mohlo v budoucnu zvednout. To ale nelze bez souhlasu městské rady, informovala referentka odboru dopravy třebíčského městského úřadu Marie Maloušková. „Rada projednávala žádost místního dopravce o zvýšení cen už v listopadu a nedohodla se. Další termín by měl být 13. prosince,“ předeslala.

Jízdenky jsou jen dalším bodem zdražování v posledních měsících. Nahoru šly ceny másla, mléka, pečiva a dalších potravin, podražila elektřina, za plyn dáme víc peněz od ledna příštího roku. Dražší pak budou kupříkladu i dálniční známky.