Třebíčský městský úřad projde důkladnou kontrolou

Výsledkem procesně organizačního auditu mohou být výpovědi, či naopak nábor nových lidí i přerozdělení pracovních povinností. Možná ale vše zůstane při starém.

„Domnívám se, že náš úřad pracuje dobře. Chceme ale odhalit případné rezervy. Firmy takto běžně postupují. Audit odhalí eventuální chaos, který může existovat. Což však určitě není případ třebíčského městského úřadu,“ vysvětlil starosta Ivo Uher. Zároveň dodal: „Jedním z výstupů může být i zjištění, že zde panuje přezaměstnanost. V tom případě bychom s výpověďmi nelenili. Kdo je zde navíc, měl by prostě smůlu. Což ale neznamená, že chceme za každou cenu propouštět. Je ale možné, že audit naopak zjistí, že na některých odborech zaměstnanci chybějí,“ dodal starosta.

Přitom zhruba před dvěma lety si radnice nechala zpracovat personální audit, který zjišťoval, zda na jednotlivých odborech pracuje optimální počet zaměstnanců, či nikoliv. Na základě jeho výsledků tehdy radnice přistoupila k drobným organizačním změnám.

4500 korun za jednoho

Třebíčští radní oslovili na konci května několik auditorských firem. Speciální komise vybere tu, která předloží nejvýhodnější nabídku. Ta se poté pustí do několikaměsíční mravenčí práce.

Starosta Uher předpokládá, že městskou pokladnu vyjde audit zhruba na milion korun. Pro srovnání, krajský úřad, který zaměstnává 410 pracovníků, zaplatil za stejný audit 1,6 milionu. „Bereme si 4500 korun za audit jednoho zaměstnance. Při této částce není naše práce extrémně ztrátová, ale zdaleka ani extrémně výdělečná. Zvládneme maximálně tři lidi denně,“ informoval Robert Masarovič, obchodní ředitel firmy Inventio Consulting, která prováděla audit právě na krajském úřadě. „Troufnu si tvrdit, že Vysočina teď bude mít nejlépe fungující krajský úřad v republice. Výkonnostně jsme jej dotlačili na maximum, proběhne reorganizace některých odborů a tak dále,“ dodal Masarovič.