Lidé z východu už do Třebíče nemigrují kvůli práci v prosperujících fabrikách, jak tomu bylo kdysi. Podnikají. Levné zboží typu čím víc pruhů, tím víc Adidas a zaručeně originální parfémy Naomi Caramel zaujaly místo tam, kde jiný sortiment prodejcům nevynášel.


Čeká stejný osud i Večerku?


Stejný osud teď možná čeká i Večerku. Jediný obchod s potravinami na Karlově náměstí, člověk se v něm nezdržel déle a neutratil víc, než chtěl. Před týdnem se na dveřích objevila cedule Z technických důvodů zavřeno. Světla vyhasla, regály osiřely, zákazníci marně nakukují přes sklo, aby zjistili proč.
V okolí už se nahlas mluví o tom, že ji rovněž obsadí Asiaté. „Od řady našich zákazníků jsem slyšela, že ve Večerce budou Vietnamci. Získali tu už spoustu lukrativních míst, jsou schopni zaplatit nájem na pár let dopředu,“ míní Hana Kolaříková z nedalekého Tabáku.


A nebylo by divu, kdyby tam opět nabízeli potraviny. Jejich prodejní místa s nápoji, cukrovinkami a dokonce i ovocem a zeleninou rostou geometrickou řadou. Textil je zřejmě všechny neuživí. „Oblečení nevedeme. Slabé, málo lidí. Potraviny a domácí potřeby rok, zatím malý výběr,“ lámanou češtinou říká muž za pultem v průjezdním obchodě Tran Thanh Liema.


I když je asijské zboží někdy nejasného původu, zákazníky to neodradí. Nízká cena převáží riziko. „U nás je na náměstí asi pět vietnamských prodejen. Pořád jsou levnější, otevřené i v neděli, tak tam lidi jdou,“ zamýšlí se Jana Korcová z Jaroměřic nad Rokytnou. A tovar všeho druhu včetně zmíněného ovoce je denně k dostání i v Moravských Budějovicích. Ač by vedení města rádo vidělo prodejny domácích majitelů, zasáhnout nemůže. „Tam, kde jsou asijští prodejci, jsou všichni v nájmu soukromých vlastníků domů. Město nemá pravomoc do toho zasahovat,“ konstatuje místostarostka Jana Kiesewetterová.