Před třemi lety představila novou tvář náměstí veřejnosti. Připomínky k plánu měli památkáři, dopravní policisté i hygienici. Škrtalo se a upravovalo. Nyní to vypadá, že jsou konečně spokojeni všichni. Oproti původním představám je jedenáctá a zřejmě finální verze poněkud jiná. „První změnou je, že na dolní straně náměstí nebude dlažba, ale asfalt. Druhá změna se týká hlediska dopravního, zamýšlený přestupní uzel městské autobusové dopravy bude rozdělen na dvě části,“ popsal starosta Pavel Pacal.

Podle původní verze se autobusy měly přemístit z horní strany náměstí na dolní. Teď je to jinak. „Autobusy jedoucí z Jejkovské brány budou najíždět stále na horní stranu. Z Jihlavské brány autobusy pojedou rovně a přestupní místo pro ně bude na spodní straně náměstí,“ vysvětlil starosta.

Stále ale platí, že náměstí po své proměně nebude průjezdné. Řidiči s osobními auty si už přes náměstí nebudu moci zkracovat cestu. Na parkoviště, které bude oproti dnešnímu o něco menší, se řidiči dostanou už pouze Jejkovskou bránou. Z Jihlavské brány bude možné vjet jen do prostoru před radnicí. Odjezd bude možný opět jen Jihlavskou bránou.
Neplatí to ale pro rezidenty, kteří mají na náměstí nemovitosti či provozovny. Ti se dostanou i na horní stranu náměstí, případně do Hasskovy ulice. Dopravní režim bude upraven značkami.

„Rezidenti budou moci jezdit i po horní straně ve východní části, tam, kde jsou dnes autobusové zastávky,“ podotkl místostarosta Pavel Janata.

Zeleň bude po dokončení proměny růst pouze po obvodu náměstí. Jeden strom zůstane zachován i ve východní části náměstí. „To je maximum, které zkousne památková péče,“ poznamenal starosta.

Jedenáctou variantu revitalizace náměstí musí ještě schválit zastupitelé města. Pokud se tak stane, následovat bude zpracování projektové dokumentace pro územní a stavební řízení. Novou tvář Karlova náměstí by chtěli třebíčští radní vidět z oken svých kanceláří na radnici ještě před dalšími volbami, které se budou konat v roce 2022.