Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Armáda prodává vrtulníky ze základny, chce modernější

Náměšťsko - Česká armáda už prodala sedm bitevních vrtulníků, které působily na letecké základně u Náměště nad Oslavou, a další čeká stejný osud. V budoucnu by je mohly nahradit dopravní vrtulníky. Okolní obce se však obávají zvýšení hluku.

18.10.2012
SDÍLEJ:

Vrtulníky Mi–24.Foto: DENÍK/ Michaela Hasíková

Podle české armády má prodej sedmi bitevních vrtulníků Mi-24/35 širší význam a nelze jej chápat jako jedinou záležitost bez dalšího kontextu.

„Koncepce rozvoje vrtulníkového letectva pokrývá jednu z mnoha oblastí rozvoje a je připravována v rámci implementace závěrů a doporučení Bílé knihy o obraně, která s vrtulníky Mi-24/35 v budoucnu již nepočítá a doporučuje soustředit se na schopnosti dopravního vrtulníkového letectva, využitelného nejen pro plnění úkolů v rámci NATO, ale i pro potřeby Integrovaného záchranného systému," líčila Jana Růžičková z oddělení komunikace s veřejností Generálního štábu Armády ČR.

Zvýšení hluku

Právě možné obměny vrtulníkové letky se obávají starostové okolních obcí. „Prozatím nevím, jestli se mám radovat, a nebo plakat. Na základně jsou dvě stání pro vrtulníky a jedno máme v podstatě hned za domy. Pokud tady budou létat větší dopravní vrtulníky, může to znamenat další zvýšení hluku," obává se starosta Sedlece Pavel Petrák. „Na hluk vrtulníků, které tady jsou, jsme si už zvykli. Když není nějaké větší cvičení, dá se to vydržet. Z těch větších mám ale strach," doplnil.

Starosta nedalekých Hartvíkovic si předvídat budoucnost nedovolil. „Zaznamenal jsem jen neoficiální informace, na které bohužel nemohu reagovat," odvětil Zdeněk Nováček a podobně se k problematice staví i starosta Popůvek Milan Krajčovič. „Pokud se na letišti objeví něco, co by se dotklo přímo naší obce, samozřejmě bych to okomentoval. V této fázi, kdy nemám dostatek informací, ale nemohu," řekl.

Na letišti nyní působí ještě sedmnáct bitevních vrtulníků, jejich osud bude, zdá se, podobný. „U nich se předpokládá, že dolétají do konce svého životního cyklu, což je nejpozději do roku 2016. Předpoklad je, že v okamžiku, kdy je AČR vyřadí z užívání, budou nabídnuty k prodeji," upřesnila Růžičková z generálního štábu.

Nad výhodností prodeje se však pozastavil Petrák. „Pokud jsou vrtulníky zastaralé a podaří se je dobře prodat, hodnotím to jako správný krok. Nevzpomínám si ale, kdy se na něčem podobném podařilo vydělat. Ve většině případů to bylo spíše naopak," poznamenal sedlecký starosta.

Stav strojů Mi-24/45 není, podle budoucích představ armády, zrovna nejlepší. „Vrtulníky mají zastaralou avioniku a zbraňové systémy. Nejsou navíc ve všech oblastech interoperabilní dle standardů NATO," zdůraznila Růžičková s tím, že jejich modernizace by nebyla tím nejlepším řešením. „Náklady by byly značné. Za současných rozpočtových omezení nelze realizovat všechny modernizační a rozvojové projekty a je potřeba zvažovat efektivitu vynaložených prostředků na jednotlivé projekty," doplnila.

Vrtulníky Mi-24/35 slouží na základně u Náměště nad Oslavou v rámci 221. vrtulníkové letky od října 2008. „Letka je předurčena pro společné operace, k vedení bojové činnosti, k plnění taktických a takticko-operačních úkolů v rámci podpory činnosti jednotek pozemních sil a k plnění leteckého výcviku a k podpoře výcviku předsunutých leteckých návodčích," připomněla hlavní úkoly vrtulníků tisková mluvčí Letecké základny Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou Štěpánka Tříletá.

„Tím hlavním bojovým úkolem je přímá letecká podpora pozemních vojsk na bojišti s údery na protivníka v přímé blízkosti vlastních vojsk, podpora vojsk v bližší taktické hloubce s působením proti pohyblivým obrněným prostředkům, nebo bojové technice a živé síle," dodala Tříletá.

KAMIL ČERNÝ

Autor: Redakce

18.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Tři roky zákazu činnosti. Ochránce zvířat Ondráček se však k soudu nedostavil

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Mladý muž napadl v parku ženu ležící na lavičce

Třebíč - V parku na Gorazdově náměstí v neděli po půlnoci čtyřiadvacetiletý muž napadl a zranil ženu. „Policisté přijali na tísňové lince 158 oznámení, že se z části parku u ulice Smrtelná ozývají rány a křik. V parku policisté nalezli zraněnou ženu, nikdo další se zde nenacházel,“ řekla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

Muž s mačetou vnikl do domu své bývalé přítelkyně

Náměšťsko - S mačetou vnikl násilím do domu své bývalé přítelkyně jednatřicetiletý muž z Uherskohradišťska. „Před jedenáctou hodinou večer přišel k jejímu domu a dožadoval se vstupu. Když to žena odmítla, vykopl uzamčené dveře, vnikl do domu a místnosti prohledával,“ sdělila policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení