Tematické výstavy, výtvarná soutěž pro děti, promítání filmových dokumentů ze zahraničních misí, ukázky vojenské techniky a výstroje nebo promítání celovečerních filmů Tobruk a Lidice. To vše a ještě mnoho dalších lákadel je připraveno pro občany a návštěvníky Třebíče, kteří se chtějí o životě a práci příslušníků Armády České republiky dovědět něco víc.
„Pilotní projekt této akce v dubnu startoval v Benešově, dnes jsme v Třebíči a bude pokračovat i v dalších českých městech." říká Petr Ballek z odboru komunikace a propagace ministerstva. „Smyslem celého projektu je nechat nahlédnout všechny zájemce pod pomyslnou pokličku práce a běžného života našich vojáků nejen u nás doma, ale i v zahraničních misích," dodává.
Týden s armádou se uskuteční ve dnech 21. až 26. května v Třebíči na Karlově náměstí. Prezentační akci pořádá ministerstvo ve spolupráci s třebíčskou radnicí, 22. základnou letectva Náměšť nad Oslavou, Krajským vojenským velitelstvím Jihlava a dalšími složkami resortu obrany.
Akce bude slavnostně zahájena v pondělí ve 14 hodin na Karlově náměstí. Součástí programu bude moderovaná přehlídka vojenských uniforem a ukázka bojového umění musado. Představí se vojenská hudba a třebíčská taneční skupina M-Style.
Na náměstí budou vystaveny po celý týden fotografie „Afghánské momentky", dále je připravena prezentace činnosti 22. základny letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou, Univerzity obrany Brno, Vojenského historického ústavu, Aktivní zálohy AČR, ukázky výcviku služebních psů a přehlídka historické vojenské techniky Veteran Car Club Třebíč.
Aktivní zálohy
Představit veřejnosti aktivní záložníky považuje ministerstvo za zvlášť důležité. Příslušníci aktivních záloh se až tři týdny v roce věnují vojenskému výcviku, ve zbytku času vykonávají své civilní povolání. Kombinují tak dvě kariéry: vojenskou a civilní. V případě potřeby jsou jednotky aktivních záloh na základě rozhodnutí vlády nasazeny do akce. Jejich typickými úkoly jsou pomoc při živelních pohromách a ostraha objektů důležitých pro obranu státu v případě zhoršení bezpečnostní situace. Jednotky aktivních záloh se ve velkém rozsahu úspěšně účastnily záchranných prací při katastrofických povodních například v roce 2002 a v roce 2010. „Jsou to lidé, kteří nehledí na svůj osobní čas a často i finance a věnují se činnostem, které mohou být prospěšné všem občanům například v případě živelných pohrom nebo i eventuelně jiných ohrožení státu a občanů v budoucnu," podotýká Ballek.
Pro školy jsou připraveny projekce filmových dokumentů spojené s besedami s jejich tvůrci, neformální setkání s účastníky zahraničních misí a prezentace výstroje pilotů z 22. základny letectva.
„Důležitou součástí projektu bude zapojení místních žáků a studentů. Pro mladší je připravena výtvarná soutěž, těm starším pak budou promítnuty filmové dokumenty z Afghánistánu. S jejich autory pak budou moci studenti živě diskutovat v následných besedách nejen o naší vojenské účasti v misi ISAF v Afghánistánu, ale třeba i o jejich autentických zážitcích a zkušenostech, které během natáčení zažili," míní Ballek.
Armáda na síti
V pondělí a ve čtvrtek vždy v 16 hodin budou v prostorách Městské knihovny Třebíč bezplatně promítány celovečerní filmy Lidice a Tobruk, na jejichž vzniku se Ministerstvo obrany ČR podílelo. V pátek od 11.30 do 12.20 hodin bude pro studenty Gymnázia a Střední odborné školy v Moravských Budějovicích uspořádán informativní blok o prezentaci sociálních sítí AČR s názvem „Armáda je na síti".
Prezentace Armády České republiky na Vysočině skončí v sobotu 26. května od 14 hodin vzpomínkovým setkáním v obci Rešice k uctění památky plukovníka in memoriam Adolfa Opálky, který se společně s dalšími parašutisty podílel na přípravě atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
Podrobný program Týdne s armádou v Třebíči naleznete na www.army.cz a na www.lznamest.army.cz.
„Velké poděkování patří zejména vedení města Třebíč, které nám vyšlo velmi vstříc, zejména co se týče prostoru pro realizaci našeho programu a technické pomoci při zajištění programu," dodal Ballek.