VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Armáda nevyrazila do Třebíče a na Vysočinu náhodou

Třebíč - Týden s armádou potrvá do soboty, kdy bude v Rešicích uctěna památka plukovníka in memoriam Adolfa Opálky, který se s dalšími parašutisty podílel na likvidaci zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

23.5.2012
SDÍLEJ:

Náměšťská základnaFoto: DENÍK/ Josef Němec

Ne náhodou vyrazila armáda na Vysočinu. Byť není Třebíč typickým posádkovým městem, armáda si jej vybrala hned z několika důvodů. Hlavním z nich je více než padesátiletá existence vojenského letiště, které leží mezi Náměští nad Oslavou a Třebíčí. Současná 22. základna letectva je leteckým útvarem, jehož hlavním úkolem je příprava letových osádek, předsunutých leteckých návodčích a ostatních specialistů nasazovaných v zahraničních operacích a pro obranu České republiky. Cílem základny je dosáhnout úrovně umožňující rychlé a pružné generování sil pro nasazení v současných i budoucích operacích AČR. Základna plní úkoly v rámci pohotovostního systému a plní úlohu záložního intervenčního letiště integrovaného systému protivzdušné obrany NATO. Rovněž plní stanovené úkoly v rámci pomoci našemu civilnímu obyvatelstvu při vzniku mimořádných událostí. Útvar je vyzbrojen letouny L-39 ZA Albatros a vrtulníky Mi-24/35. Historie vzniku letecké základny na Vysočině je úzce spojena se založením 20. stíhacího leteckého pluku, na podzim roku 1956 s místem působení na letišti Čáslav jako součást 6. stíhací letecké divize v Brně. Výzbroj tvořily stíhací letouny MiG-15. V rámci redislokace se na počátku roku 1960 pluk přesunul na nově vybudované letiště v Náměšti nad Oslavou a po několika reorganizacích se stal základem pro vznik současné 22. základny letectva nesoucí historický název Biskajská.

Na začátku května si lidé připomněli památku obětí druhé světové války. Jejich památka by se měla natrvalo vrátit do podvědomí zejména mladé generace, pro něž jsou události z těchto let jen vzdálenou historií. Byli to právě oni, kteří bojovali za ideál svého státu a díky nimž jsme si zasloužili mezinárodně politické uznání práva na samostatnost. Jedním z nich byl generálmajor v. v. Alois Šiška, pilot 311. čs. bombardovací perutě RAF, který v roce 2002 převzal patronát nad současnou 222. výcvikovou letkou. V tomto roce si 222. výcviková letka „Šiškova" připomíná 70 let od historické události 2. světové války odehrávající se na vlnách Severního moře. Zástupce velitele letky přibližuje tehdejší události. „Čtyři dny po Štědrém dnu roku 1941 odstartoval letoun Vickers Welington KX-B (s/n T-2553) s šestičlennou posádkou ve složení kapitán letounu Alois Šiška, druhý pilot Josef Tománek, navigátor Josef Mohr, radiotelegrafista Josef Ščerba, přední střelec Pavel Svoboda, zadní střelec Rudolf Skalický, z letiště East Wretham. Úkolem této posádky bylo provést nálet na německý Wilhelmshaven. Jejich letoun byl nad cílem těžce poškozen německým flakem a následkem toho nouzově přistál na hladině Severního moře někde v polovině vzdálenosti mezi Holandskem a Velkou Británii. Kromě Rudolfa Skalického se celá posádka přesunula do záchranného člunu. Následovalo šest nekonečných dní pobytu na hladině Severního moře, než člun dorazil 3. ledna 1942 ke břehu severního Holandska poblíž obce Petten. Z pětice mužů, která přežila nouzové přistání na vodní hladinu, přežil pouze Alois Šiška, Josef Ščerba a Pavel Svoboda".

Nadporučík Pavel Staněk svého kolegu doplňuje: „Jako nositelé čestného názvu „Šiškova" cítíme povinnost vytvořit důstojné místo, které by připomínalo výjimečnost těchto mužů, obrovskou sílu a odhodlání přežít. Památník bude tvořen základním kamenem z přírodní žuly ve tvaru pyramidy, na jejímž vrcholu bude umístěna kovová plastika potápějící se ocasní části letounu Welington, a pamětní deskou se jmény členů osádky a událostmi. Obec Petten je silnou turistickou oblastí a proto plánujeme vedle památníku zřídit informační tabuli o členech posádky a historických událostech v anglickém a holandském jazyce v budově Informačního centra na pobřeží". Náklady na realizaci tohoto projektu byly odhadnuty na sto padesát tisíc korun, které však letka ani základna nemá ve svém rozpočtu. Proto byla o pomoc požádána veřejnost. V současné chvíli je již celá suma k dispozici.

Štěpánka Skřipská

Autor: Redakce

23.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Voliči přicházeli odevzdat hlas i v posledních chvílích

Stařeč - Zájem voličů je patrný i ve Starči na Třebíčsku. Účast přesahuje 60 procent.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení