Podle Hocha je naprosto výjimečné, aby tak brzy po výzkumu vznikla i stálá expozice, která by dvacetiměsíční průzkum zmapovala. Tu může veřejnost od čtvrtka navštívit v Předzámčí. „Byla to sice práce úmorná, protože od začátku bylo vše směřováno k tomu, aby se expozice otevřela zároveň s náměstím. My přitom ještě před šesti měsíci stáli na náměstí ve výkopech,“ rozesmál publikum Hoch, který průzkum vedl spolu s dalšími patnácti kolegy.

Některé z vystavených artefaktů nalezených při revitalizaci Karlova náměstí v Třebíči.
Zmizelá Třebíč. Nová expozice v třebíčském Předzámčí představuje minulost města

V Předzámčí Hoch také představil i knihu Zmizelá Třebíč. „Ta jde ruku v ruce s expozicí i s archeologickým výzkumem. Rozšiřuje informace o tom, co je v expozici, protože tam nebylo možné vše do detailů popsat. Pokud jsem mluvil o tom, že dotáhnout expozici do konce bylo nad lidské úsilí, tak napsat za půl roku knihu o tom, co jsme objevili, bylo něco nepředstavitelného. Přiznám se, že sám jsem se ještě s takovým tempem nesetkal,“ podotkl archeolog.

S Hochem na vernisáži expozice vystoupil i jeho kolega Martin Košťál, který původní podobu náměstí a domy, které zde před staletími stály, převedl do virtuální podoby. „Dojde ale ještě k drobným změnám. Lidé tedy budou mít důvod navštívit expozici znovu,“ sdělil Košťál.