To jsou furt nějaké inovace, všechno je chytřejší a chytřejší, ale když se to pak podělá, tak to stojí za to. Kdyby sem raději dali druhý automat na placení, bylo by to rychlejší pro všechny. A možná i levnější, zamýšlel se Václav Krejčí během placení poplatku za parkování.

Dušan Prachař se inkoustům věnuje už deset let. Mezi nejprodávanější odstíny patří Jelení hnědá. Jeho inkousty jsou vhodné především pro kaligrafii a pro plnící pera.
Inkoust je velká alchymie, říká jediný výrobce těch ryze českých z Číměře

Prvky Smart City Třebíč

* chytré parkoviště na Komenského náměstí
* radniční elektromobil
* městská elektrokola
* boxy pro bicykly* chytrá lavička na vlakovém nádraží
* veřejná dobíjecí stanice pro elektromobily
* wifi a usb připojení v autobusech městské hromadné dopravy

Na Komenského náměstí totiž v rámci projektu Smart City fungovala možnost platit za parkování skrze aplikace v mobilním telefonu. Cílem bylo usnadnit a urychlit odbavování řidičů. Jenže dodavatel přestal plnit technickou podporu. „Rada města potvrdila výpověď smlouvy se společností Inventi consulting, která provozovala platební aplikaci Spinpark. Technická podpora a některé systémy tam nebyly funkční, jednalo se především o placení parkovného prostřednictvím mobilů a aplikací,“ potvrdil starosta města Pavel Pacal.

Lidé tak mohou v současné době pro platbu využít parkovací automat, který přijímá hotovost i karty. Podle informací třebíčské radnice tuto možnost využívá přes devadesát procent lidí, kteří zde odstaví svůj automobil. I přes nefungují možnost zaplatit aplikacemi však parkoviště zůstává nadále chytré. „Jde například o označení počtu míst, která jsou volná, to funguje,“ uvedl Pacal.

Přístup i pro městskou policii

Nový provozovatel by mohl možnost platby skrze aplikace poskytovat pro celé město. „Chceme aby to univerzálně fungovalo například na nově budované parkoviště na Karlově náměstí i na ostatní,“ nastínil starosta.

Zároveň by aplikace měla být přístupná i městské policii, které by pomohla s kontrolou parkování. „Strážníci by viděli, kdo má zaplaceno a hezky by to do sebe zapadalo. Chceme vše připravit v letošním roce, aktuálně dáváme dohromady harmonogram. V příštím roce bychom chtěli, aby to začalo fungovat právě i na Karlově náměstí,“ dodal Pavel Pacal.

Ilustrační foto.
Policisté hledají svědky nehody v Sádku na Třebíčsku

V čem vlastně spočívá „chytrost“ Smart parkovišť? Díky moderní technologii mají v asfaltu umístěná speciální čidla, která poznají, že na parkovací místo zajel automobil. „Dalším prvkem jsou elektronické tabule u silnic v okolí, které řidiče informují, kolik z možných 117 míst je aktuálně volných,“ doplnila mluvčí třebíčské radnice Irini Martakidisová.

Senzory, které detekují přítomnost nebo nepřítomnost vozidla, jsou uloženy osm centimetrů pod asfaltovým povrchem. Patentovaný systém využívá změny v geomagnetickém poli země. Radnice už do projektu Smart City parkoviště investovala okolo dvou a půl milionu korun. Kromě parkoviště patří mezi další chytré projekty pořízení elektromobilu a elektrokol pro cesty úředníků, cykloboxy nebo chytré lavičky s wifi připojením a usb konektory pro nabíjení.