Udílení cen se konalo v polovině března v sídle rakouského parlamentu. Každoročně tam bývají oceňováni také takzvaní očití svědkové. Lidé, kteří přežili holokaust. Cenu z rukou prezidenta Národní rady Rakouska (dolní komora rakouského parlamentu) Wolganga Sobotky dostával i Naftali Fürst.

Radnice na novém hřbitově v Třebíči umístilo pamětní desku zachránci židovských dětí Antonínu Kalinovi.
Zachránce stovek židovských dětí má v Třebíči pamětní desku

Naftali se narodil v Bratislavě jako Juraj Fürst, jméno Naftali přijal, když po válce odešel s bratrem a rodiči do Izraele, kde dodnes trvale žije. „V Izraeli se aktivně podílí na historickém vzdělávání Yad Vashem a je předsedou poradního sboru pro bývalé vězně koncentračního tábora Buchenwald a prezidentem Mezinárodního výboru Buchenwald-Dora a Commandos. Každoročně jezdí do Třebíče na festival židovské kultury,“ sdělila mluvčí třebíčské radnice Irini Martakidisová.

Simon Wiesenthal byl židovský aktivista v Rakousku, který zasvětil velkou část života vyhledávání uprchlých nacistických válečných zločinců a pachatelů holocaustu. Proto byl často označován za lovce nacistů, i když toto označení sám odmítal. Za svůj židovský původ byl za druhé světové války nacisty pronásledován a přežil pobyt v několika německých koncentračních táborech.

Zdroj: Město Třebíč

Na přání pana Fürsta se slavnostního udílení cen zúčastnil starosta Třebíče Pavel Pacal.