Předchozí
1 z 6
Další

Jana Svátková, personalistka, TřebíčJana Svátková, personalistka, TřebíčZdroj: Deník/Milan Krčmář

Jana Svátková
personalistka, Třebíč

Hodně pracuji s lidmi. Třebíč i Třebíčsko jsou celkově chudší než ostatní města a okresy v kraji. Takže je zde slyšet, že za Babiše bylo lépe. Rozdíl v Třebíči je ale opravdu minimální, a tak je možné, že kdyby kandidoval i Josef Středula, mohl Petr Pavel vyhrát také v Třebíči. Pan Středula reprezentuje tu původní levici a někteří Třebíčané by pak místo pro pana Babiše hlasovali pro něj. Pan Babiš by tak přišel o hlasy. Jenže pan Středula kandidaturu stáhl, a tak se jeho voliči přiklonili na stranu pana Babiše.

Prezidentský kandidát Andrej Babiš vyhrál v prvním kole voleb v Třebíči i v celém okrese.
Babišova bašta? V Třebíči zřejmě rozhodly hlavně hlasy starších voličů

Pavel Pacal (STAN), starosta TřebíčePavel Pacal (STAN), starosta TřebíčeZdroj: Deník/Milan Krčmář

Pavel Pacal (STAN)
starosta Třebíče

V Třebíči má velké zastoupení starší generace, což jsou disciplinovaní voliči, kteří chodí k volbám. A právě z nich se většinově rekrutují voliči hnutí ANO.

Obec Přeckov. Vše pod jednou střechou - hasičská zbrojnice i klubovna plus obecní úřad.
Unikátní stoprocentní Přeckov: na volby se tam sjíždějí i rodáci

Alena Slabá, systémová inženýrka, TřebíčAlena Slabá, systémová inženýrka, TřebíčZdroj: Deník/Milan Krčmář

Alena Slabá
systémová inženýrka, Třebíč

Ve svém okolí vlastně neznám nikoho, kdo by Babiše volil. Shodli jsme se na tom s přáteli. Ale to je proto, že žijeme v určité sociální bublině, což se pak projevuje i na našem názoru. A taky jde o to, že já bydlím v Modřínové ulici. V této a okolních ulicích žijí většinou mladí lidé, kteří se spíše přiklánějí na stranu Petra Pavla. Takže ti starší volí Andreje Babiše.

Kdyby se prezidentské volby konaly pouze jednokolově a přihlíželo se jen k výsledkům na Třebíčsku, v čele státu by stanul Andrej Babiš.
První kolo voleb na Třebíčsku vyhrál Andrej Babiš, účast byla vyšší než minule

Pavel Franěk (ANO), místostarosta TřebíčePavel Franěk (ANO), místostarosta TřebíčeZdroj: Deník/Milan Krčmář

Pavel Franěk (ANO)
místostarosta Třebíče

Starší elektorát je jedním z důvodů. Za vlády pana Babiše se totiž zvedly platy státním zaměstnancům a důchody, což starší lidé vidí. Pan Babiš má v Třebíči proto podporu dlouhodobě.

Antonín Svoboda, technik, Moravské BudějoviceAntonín Svoboda, technik, Moravské BudějoviceZdroj: Deník/Milan Krčmář

Antonín Svoboda
technik, Moravské Budějovice

V Moravských Budějovicích zvítězil Babiš nad Pavlem o sedm procent. To je víc než v Třebíči. Osobně si ale nemyslím, že by rozdíl třeba v platech v Třebíči a u nás byl až tak výrazný. Jeden z důvodů, proč je na Třebíčsku Babiš tak silný, je podle mě venkovský ráz Třebíčska. Hlavně co se týče myšlení, to v lidech zůstává po generace. Lidé jsou tu tedy víc konzervativní. Nemají rádi novinky a Babiše přece znají. Proto raději hlasují pro něj než pro Pavla.

Hana Máchalová (KSČM), bývalá zastupitelka TřebíčeHana Máchalová (KSČM), bývalá zastupitelka TřebíčeZdroj: Deník/Milan Krčmář

Hana Máchalová (KSČM)
bývalá zastupitelka Třebíče

Třebíč byla vždy levicová, ne nadarmo se jí říkalo rudá. Ale já byla během prvního kola prezidentské volby členkou volební komise na třebíčském okrsku číslo čtyři. Babiš zde vyhrál nad Pavlem jen o devět hlasů. Lidé z tohoto okrsku hodně pracují v Jaderné elektrárně Dukovany, takže mají vyšší platy. Proto tak neřeší příjmy, o kterých mluví Babiš, a proto hlasovali pro Pavla víc než v jiných okrscích.

Prezidentský kandidát Andrej Babiš vyhrál v prvním kole voleb v Třebíči i v celém okrese.
Babišova bašta? V Třebíči zřejmě rozhodly hlavně hlasy starších voličů