Šestadvacátý ročník tradiční klubové výstavy Moravskoslezského klubu anglických ohařů se letos přestěhoval ze zámecké zahrady ve Slavkově u Brna do Jaroměřic nad Rokytnou. Důvod vysvětlil jednatel klubu Zdeněk Hejzlar. „Správa slavkovského zámku nám letos již nemohla potvrdit pronájem prostoru pro pořádání výstavy, protože přijali rozhodnutí o přísném zákazu vstupu psů do zámeckého parku. Jsme velmi rádi, že tradice se může přenést ze Slavkova do Jaroměřic nad Rokytnou, kde nám správa zámku umožnila letošní výstavu uspořádat,“ uvedl Hejzlar.

Zdroj: DENÍK/Adam Hrbáč

Angličtí ohaři svůj půvab předvedou na louce přímo naproti zámku. Na místě s krásným výhledem se konají například koncerty spojené s mezinárodním hudebním festivalem Petra Dvorského. “Prostředí v Jaroměřicích je krásné a věříme, že účastníci a návštěvníci výstavy budou nadšeni,“ komentoval jednatel klubu.

Správný tvar hlavy, hřbetní linie, posazení lopatek, postavení kyčlí. A třeba volná kůže na krku? To už je vada. Ve Slavkově u Brna se v sobotu představili angličtí ohaři, nejlepší plemena loveckých psů. Setkání se konalo už po sedmnácté.
Čtyřnohá anglická noblesa běhala po zámecké zahradě

Ve výstavních kruzích se v Jaroměřicích letos utká o tituly více než 130 anglických ohařů. „Máme přihlášených celkem 132 psů, z toho dvaadvacet anglických setrů, pětadvacet gordonsetrů, třiapadesát irských setrů, deset irských červenobílých setrů a třiadvacet pointerů,“ vyčíslil Hejzlar. I letos jsou majitelé přihlášených psů z velké většiny z České republiky. „Do soutěže se ale přihlásili i zahraniční majitelé, a to ze Slovenska, Polska, Rakouska, Maďarska a z Belgie,“ dodal Zdeněk Hejzlar.

Zdroj: Youtube

Anglické ohaře letos posoudí dvojice zahraničních rozhodčích, Jos De Cuyper z Belgie a Duško Šormaz ze Srbska. „Srbský rozhodčí je majitelům ohařů dobře známý nejen jako exteriérový rozhodčí, ale i jako uznávaný rozhodčí na fieldtrialových soutěžích,“ představil Hejzlar. Belgický rozhodčí například v loňském roce posuzoval anglické setry a irské červenobílé setry na Světové výstavě psů v Madridu. „Funkce hlavního rozhodčího a jarního svodu se ujme česká rozhodčí Alena Brůžková,“ doplnil jednatel klubu.

Tradiční klání, které se ve Slavkově u Brna konalo už pošestnácté, nabídlo pohled na téměř sto padesát psů. Většina z psovodů se přitom kamarádsky bavila, po rivalitě nebylo stopy.
Ohaři se v zámeckém parku pochlubili i zuby

Výstava každoročně začínala slavnostním nástupem před slavkovským zámkem. O tuhle podívanou nepřijdou příchozí ani v Jaroměřicích. „Plánujeme dodržet tradici a výstava bude v devět hodin dopoledne zahájena slavnostním průvodem zúčastněných psů za zvuku loveckých fanfár. Přibližně za půl hodiny začne posuzování psů ve dvou výstavních kruzích. Zhruba ve čtrnáct hodin předpokládáme zahájení závěrečných soutěží,“ pozval Hejzlar na divácky nejzajímavější část výstavy.

Návštěvníci se mohou těšit i na soutěž nejmladších vystavovatelů od tří do patnácti let v soutěži Dítě a ohař. Rozhodčí také vyberou například nejlepší štěně a dorostence výstavy, nejlepšího pracovního psa, nejlepšího veterána, nejlepší pár psů či nejlepší chovatelskou skupinu. „Na úplný závěr se dočkáme volby celkového vítěze klubové výstavy, který se bude pyšnit titulem Best in Show,“ nalákal ještě jednatel moravskoslezského klubu.