„Analogové vysílání bude vypnuto za tři měsíce, ale doporučuji těm, kteří ještě na digitální vysílání nepřešli, aby to nenechávali na poslední chvíli,“ řekl v této souvislosti národní koordinátor přechodu na digitální vysílání Zdeněk Duspiva. Podle něj tak lidé mohou včas odhalit komplikace, které jim mohou hrozit. Při přechodu na digitální signál se totiž mohou projevit některé potíže s anténními rozvody či s nedostatečně udržovanými anténami. V těchto případech je podle Duspivy nutný zásah specializované firmy. „Je dobré pro domácnosti i všechny ostatní začít s přechodem na digitální příjem co nejdříve, protože mohou být včas odhaleny individuální problémy. Dneska je informovanost ohledně podstaty digitálního vysílání velmi vysoká a už je to tak, že lidé spíš chtějí řešit svůj individuální problém.“ dodal.

Informační linka pomůže s dotazy

Kvůli dotazům byla zřízena telefonická informační linka 800 90 60 30. V pracovní dny od 8 do 19 hodin se jejím prostřednictvím mohou lidé dozvědět, jak postupovat při konkrétních problémech kolem přechodu na digitální vysílání. Lidé mohou získat informace také na speciálních internetových stránkách www.digitalne.tv. Stručně však lze říct základní informaci, že majitelé analogových přístrojů musí přechod řešit využitím kabelové nebo satelitní televize, zakoupením set-top-boxu či nového přijímače s vestavěným digitálním tunerem. Majitelé společných televizních antén je budou muset nechat upravit odbornými firmami.

Vypnutí analogového vysílání se týká všech, kdo přijímají signál z vysílačů Jihlava - Javořice, Pacov - Strážiště a Třebíč - Klučovská Hora. Jak dále upozornil koordinátor Duspiva, přechod na digitální vysílání se netýká lidí, kteří přijímají televizní signál přes kabel, satelit nebo internet, ale pouze těch, kdo využívají zemské analogové televizní vysílání, tedy přes klasickou anténu. „My přicházíme na jedné straně s určitou negativní zprávou, a to je konec analogového televizního vysílání. Ale co je důležitější a pozitivní, na Vysočinu už přišlo digitální televizní vysílání se všemi svými výhodami a přidanými hodnotami,“ říká Duspiva.

Přínos je nejen v násobně větším počtu přijímaných televizních programů, ale například i v příjmu rozhlasových stanic a dalších služeb. Jednou z nich je elektronický programový průvodce nebo superteletext, tv mail, hry a interaktivní služby. Mezi ně patří například elektronické bankovnictví, elektronické hlasování, rezervace vstupenek, sms brána. Zmíněný superteletext je obdoba klasického teletextu, ale doplněná o grafické informace, takže bude možné přirovnat ho ke zpravodajským portálům.

Jak tedy řešit potíže s přechodem na digitální vysílání? „Je to přirozená technologická změna. Občas s sebou může nést potíže. Ty je ale potřeba řešit individuálně,“ řekl Duspiva a odkazuje na infolinku.

Německo vysílá už jen digitálně

Analogová technologie je již podle odborníků zastaralá. Například v Německu a dalších západních zemích již byl přechod na digitální vysílání ukončen. V České republice bude postupně digitalizace pokračovat až do roku 2012, kdy bude celá republika pokryta digitálním vysíláním. To musí ze zákona pokrývat minimálně stejnou část populace jako bylo pokrytí analogové. „Ten proces je opravdu složitý. Zdá se, že samotná procedura je už vyřešená, ale budeme v kontaktu s lidmi prostřednictvím informačních projektů,“ dodal koordinátor. Například především pro zdravotně postižené občany je speciálně připravená jedna internetová stránka www.ozp-digitalne.cz. Připravují se také digihlídky, což budou speciální týmy, které budou jezdit po republice, a například starostové si je mohou objednat do svých obcí.

V souvislosti s informační kampaní kritizoval náměstek vysočinského hejtmana Libor Joukl záměr uspořádat seminář pro starosty z Vysočiny v Brně, a ne v některé části Vysočiny.

Termín vypínání některých analogových vysílačů.