O analogový signál tak přijde velká většina domácností. U zbývajících vysílačů s dosahem na území kraje bude analog vypnut 30. června. Novinářům to dnes řekl národní koordinátor přechodu na digitální vysílání Zdeněk Duspiva.

"Diváci, jichž se týká vypnutí na konci května, to už teď poznají podle toho, že se jim na obrazovce při vysílání České televize objevují piktogramy. "Pokud tam ten piktogram nemají, tak pravděpodobně přijímají signál z nějakého vzdálenějšího vysílače. Tam nastane stejná fáze v následujícím měsíci, ty vysílače se vypnou 30. června," uvedl Duspiva.

Analogové vysílání bude asi o čtyři měsíce prodlouženo jen v Brtnici na Jihlavsku a v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku, kde budou instalována zařízení pro lepší pokrytí TV signálem.

Vypnutí analogu bude mít vliv na diváky, kteří přijímají signál pouze přes anténu. Na Vysočině jich je kolem 250.000. Pokud nepřešli na kabelovou nebo satelitní televizi, potřebují ke staré televizi set-top-box či nový přijímač s vestavěným digitálním tunerem.

Duspiva předpokládá, že přechod na digitální vysílání nakonec způsobí potíže nejvýše stovkám lidí v kraji. Vychází ze zkušeností z jiných míst, kde už byl analog vypnut. "Zbývá vždycky řádově jedno až dvě procenta diváků, kteří to nechali na poslední chvíli. Z nich asi půl procenta zůstane bez televize," přiblížil situaci.

Informační kampaň k přechodu na digitální vysílání potrvá na Vysočině do půlky června. Lidé také najdou informace na webu www.digitalne.tv. Provoz bezplatné telefonní infolinky 800 906 030 bude v období vypínání posílen i na víkendy.

V červnu bude vypnut analog také v územních oblastech Brno a Trutnov. Od 30. června 2012 se bude v ČR vysílat jen digitálně.