Flotila osmi vrtulníků UH-1Y Venom a čtyř AH-1Z Viper je kompletní. Sloužit bude na 22. základna vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou. Přepravní letoun musel kvůli opravám na náměšťské dráze přistát na letišti v Pardubicích.

Stroje bude nutné nejprve znovu složit. „Aby se Venomy do Globemasteru vešly, bylo nutné z nich odmontovat vyrovnávací rotor, stabilizátor, hlavu nosného rotoru a listy nosného rotoru. Vrtulníky nyní v řádech několika dnů znovu sestaví zaměstnanci výrobce v pardubickém Centru leteckého výcviku Lom Praha,“ vysvětlila mluvčí základny Štěpánka Tříletá.

Poté ještě projdou stroje celním odbavením a následně přelétnou na mateřskou základnu v Náměšti. „Zálety na nových vrtulnících provedou piloti z americké Agentury pro správu obranných kontaktů, která za českou stranu vrtulníky H-1 přebírá,“ doplnila mluvčí.

Mezivládní dohodu na nákup osmi víceúčelových Venomů a čtyř bitevníků Viper podepsali 12. prosince 2019 tehdejší ministři obrany ČR a USA Lubomír Metnar a Mark Esper. V armádě nahradí zastaralé Mi-35/24V. Ministryně Černochová pak v dubnu 2022 ve Washingtonu dojednala dodání dalších osmi starších strojů (dvou Venomů a šesti Viperů), které ČR získala od USA zdarma. Do zakázky se více než třetinovým podílem zapojí český obranný průmysl.

Zdroj: 22. základna vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou

Podle velitele Vzdušných sil Armády ČR generálmajora Petra Čepelky je systém H-1 výrazným krokem kupředu. „Tato platforma je o několik generací dál než byly vrtulníky Mi-24. Příchodem strojů systému H-1 se také mění formy a metody výcviku, harmonizujeme přípravu personálu s aliančními technikami a standardy. Stáváme se tak silnějšími hráči v rámci bezpečnostního prostředí nejen v Evropě," prohlásil.

V následujících letech česká armáda obdrží ještě dalších osm kusů zmodernizovaných vrtulníků Bell systému H1 jako dar od americké vlády za pomoc Ukrajině.

Cvičení na amerických vrtulnících

Zároveň na náměšťské základně probíhá intenzivní výcvik pod vedením amerického mobilního výcvikového týmu. Základní přípravu Češi zahájili vloni v USA, skončit by měla letos v létě. „Piloti se v rámci výcviku učí základní techniku pilotáže, probíhá výcvik na simulátoru pro vrtulník AH-1Z Viper. V letních měsících je naplánován střelecký výcvik,“ popsala Tříletá.

Při teoretickém výcviku na počítačích se technici učí o systémech vrtulníků a předepsaných pracích i pracovat s technickou dokumentací. Získávají také znalosti o technologiích oprav. „Celý výcvik náměšťského personálu je koordinován výcvikovým týmem dle osnov United States Marine Corps, od základního výcviku až po pokračovací bojový výcvik,“ upřesnil Straka.

Po dokončení výcviku získají vyškolení piloti i technici certifikaci a budou se společně s americkými instruktory podílet na výcviku dalšího personálu vrtulníkové základny.