Představitelé fondu ubezpečují: „Záměr nabídnout v Třebíči pod jednou střechou kompletní služby pacientům s Alzheimerovou chorobou stoprocentně dodržíme. Bude to náš referenční provoz, přičemž podstatná je především kvalita služeb.“ Časem chtějí provozovat víc takových center v republice. „Jde o oblast, která nás zajímá. Nevylučujeme, že některou z dalších poboček budeme mít opět na Vysočině“, sdělil předseda investičního výboru Kristian Bašta.

Ostrý start třebíčského zařízení je naplánovaný na 1. září 2019. Ke konci prázdnin bude celý objekt zkolaudovaný.

„Sice by se zřejmě dalo postupovat na etapy, ale neumíme si představit, že bychom se v jednom patře starali o nemocné lidi s tak specifickým omezením a v dalším patře by rachotily sbíječky. To prostě nelze,“ konstatoval jednatel AC Třebíč Marek Bílík.

V minulosti původní majitel, který starší nemocniční panelák odkoupil od města, zmiňoval, že v osmipatrové budově bude taky pracoviště čínské a celostní medicíny, genetická laboratoř či zázemí pro zdravotnická školení.

ilustrační
Piva z Vysočiny už posbírala první letošní ocenění. Uspěly i Dalešice

Od těchto doplňkových činností nový majitel ustoupil. Chce zařízení s nabídkou služeb pouze pro klienty trpící Alzheimerem. Poptávka převyšuje nabídku. „Chceme, aby zázemí bylo komfortní, proto budou jednotlivé ubytovací jednotky určeny pro jednoho, maximálně dva klienty a nikoliv pro tři, jak se původně předpokládalo,“ přiblížil Kristian Bašta. Jednotka bude zároveň větší, složená z dvoulůžkového pokoje, malé společenské místnosti a koupelny se záchodem. Samozřejmostí bude bezbariérový přístup či vzduchotechnika, která zajistí přijatelnou teplotu uvnitř místností i při vysokých letních teplotách – bez nutnosti větrat a otevírat okna.

Klienti budou mít k dispozici dostatek vyškoleného personálu i aktivit. Budou moci tvořit, relaxovat či pracovat na zahrádce.

Cena průměrná či mírně vyšší

Celková kapacita centra činí 120 klientů, přičemž plné obsazenosti bude pravděpodobně dosaženo v příštím roce. Původně se hovořilo o dvou stovkách klientů. Protože se jednotlivé ubytovací jednotky zvětší, sníží se počet ubytovaných klientů.

Kdo bude mít šanci získat místo v tomto zařízení? „Především se zaměříme na obyvatele Kraje Vysočina, ale není to dogma. Budeme zařazeni do krajské sítě poskytovatelů sociálních služeb. Částka, kterou u nás lidé zaplatí za pobyt, se bude pohybovat v průměru nebo mírně nad průměrem běžným na Vysočině. Ceník teprve zveřejníme,“ předeslal jednatel Bílík.

Festival svatého Patrika v Třebíči.
OBRAZEM: Festival svatého Patrika začal dudáckým průvodem

V tuto chvíli už centrum pro svůj rozjezd sehnalo klíčové zaměstnance. Ale bude nutné obsadit další pozice, aby byl zajištěn provoz. „Proto nyní chystáme náborovou kampaň,“ sdělil Kristian Bašta.

Rekonstrukce paneláku, v němž dříve bylo například oční oddělení třebíčské nemocnice nebo LDN, vyjde zhruba na 130 milionů korun. Objekt město prodalo v roce 2014 za 10 milionů korun. „Původně jsme byli s předchozím majitelem, společností Delta Capital, v tomto třebíčském projektu investičně propojení v pozici finančního partnera. Jakmile však začaly stavební práce, zjistilo se, že rekonstrukce bude výrazně dražší, než byl předpoklad. Po vzájemné dohodě jsme projekt nakonec převzali,“ vysvětlil Bašta, jak se zakladatelé fondu původem z Českých Budějovic vůbec dostali k tomuto byznysu v Třebíči.

Město si při odprodeji „hlídalo“, aby z objektu nevznikla například ubytovna. „To nehrozí, stavební práce jsou ve vyšším standardu, který obvykle investoři při záměru udělat ubytovnu nepoužívají,“ reagoval jednatel centra Marek Bílík.

Vernisáž výstavy Daruj dvakrát ve foyer třebíčského divadla Pasáž.
Obrazy, které pomáhají rodinám v nouzi. Podívejte se

Fond kvalifikovaných investorů INVEST GATE Funds SICAV a.s. vznikl před dvěma lety. V portfoliu činností uvádí mimo jiné investice do zdravotnictví, akciové tituly, korporátní dluhopisy či nemovitosti v Čechách. Původní majitel sliboval, že Alzheimer centrum Třebíč otevře v průběhu roku 2016, pak se termín několikrát posouval. Jako důvody uváděl těžkosti při vyřizování stavebního povolení. A také spor s pražskou advokátní kanceláří MSB Legal, jež je spojovaná se jménem známého lobbisty Ivo Rittiga. MSB Legal podala na Delta Capital insolvenční návrh.