Výcvik měli přerušený od 16. prosince 2010 kvůli havárii albatrosu u Biskupic Pulkova. Piloti tehdy navedli stroj do neobydlené zóny a katapultovali se. Nehoda se obešla bez ztrát na životech. Vyšetřování ukázalo, že armádní letoun šel k zemi kvůli takzvanému titanovému požáru v kompresoru motoru.

Podle vyšetřovatelů zde zřejmě sehrál významnou roli fakt, že servisní firma motorů, státní podnik Letecké opravny Malešice Praha, kvůli vleklým sporům s ukrajinským výrobcem motorů Motor SIČ neprovedl veškerá výrobcem předepsaná opatření. Ta mohla požáru předejít.

Česká armáda loni nakoupila pět leteckých motorů od ukrajinského výrobce za celkovou sumu 41 milionů korun.

„V případě potřeby jejich generální opravy jsou v tuto chvíli dva možné scénáře. Podnik Letecké opravny Malešice Praha usiluje o plnou certifikaci k provádění podobných oprav, pokud ji získá, mohl by tuto činnost provádět. Pokud ji nezíská, budou zástupci resortu obrany jednat o zajištění s dodavatelem a výrobcem,“ konstatoval mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Z důvodu zákazu létání piloti nevyčerpali téměř tisíc letových hodin, které měli v plánu výcviku pro rok 2011. První albatros se vznesl k nebi tento čtvrtek, od pondělí bude v plném provozu bez omezení.

Čtyři letouny

„Uvedení do provozu zbývajících letounů bude závislé na provedení záletu, který je bezpodmínečnou nutností. Zálet se musí uskutečnit za specifických podmínek při dobrém počasí, viditelnosti a podobně,“ sdělila mluvčí Generálního štábu Jana Růžičková.

Pokud vše půjde dobře, lze předpokládat, že počátkem února budou v plném provozu čtyři letouny. Pátý motor bude sloužit jako náhradní.

Podle Růžičkové se budou armádní piloti cvičit nejméně do roku 2016 právě na albatrosech. Co bude dál, nechce resort obrany komentovat.

K budoucnosti letiště u Náměště Pejšek poznamenal: „Analýza vojenských letišť zatím stále nebyla schválená a předložená k projednání vládě. Nadále ale platí, že letiště v Čáslavi a Náměšti by měla zůstat vzhledem k jejich využitelnosti a dřívějším investicím perspektivní.“