„Naším záměrem je pomoci vězňům překlenout pro ně kritické období přechodu z uzavřeného prostředí věznice do běžného života. Práce to bude těžká, úspěchy se asi budou dostavovat sporadicky,“ odhadl nelehké začátky Ivo Vítek, vedoucí K-centra Noe při třebíčské charitě.


V některých městech v Česku už podobné služby existují.


Ukázalo se, že v Třebíči chybí komplexnější práce s navrátilci z vězení. Na potřebě doplnění péče o propuštěné vězně se shodli zástupci několika institucí.
Výsledkem má být lepší zapojení těchto lidí do společnosti. Důležitá bude terapeutická práce tváří v tvář, jeden klient na jednoho pracovníka. V K-centru Noe počítají jak s poradenskými schůzkami, tak s prací v terénu.


První kroky klientů na svobodě vedou většinou na úřad pro vyřízení sociálních dávek. Nikdo už je ale neučí, jak mají dál žít, jak mají třeba hospodařit s penězi a podobně. Často propadají alkoholismu nebo se znovu uchylují k trestné činnosti.


„Budeme se snažit, aby ti lidé získali nadhled nad svou minulostí. Chceme jim pomoci najít cestu. Poradíme jim třeba, jak se vypořádat s dluhy nebo zprostředkujeme kontakt s rodinou. Mnozí z nich mají děti, o které dříve nejevili zájem,“ popsal cíle Ivo Vítek.


Krok za krokem


Al Paso znamená ve španělštině „postupovat kupředu, krok za krokem“. Název navrhla Barbora Kloudová, vedoucí charitního azylového domu v Třebíči. Ona a Ivo Vítek jsou autory iniciativy, po které se vytvořila poptávka.


„Počítáme, že během letošního roku projde pilotním programem Al Paso asi 10 až 15 lidí,“ dodal Vítek. Někteří z nich si pravděpodobně odpykávají trest ve vězení v Rapoticích. Podle mluvčího Jana Doležala se věznice případné spolupráci s charitou bránit nebude.


Město má jako jednu z priorit snižování kriminality, proto se k projektu hlásí. „Požádali jsme o dotaci na ministerstvu vnitra. Projekt Al Paso přijde na 300 tisíc korun. Z toho 240 tisíc se pokusíme získat z dotace, 40 tisíc dá město a 20 tisíci se bude podílet charita,“ vysvětlila Lucie Molčanová z městské policie.