Začíná se ovšem blýskat na lepší časy. Před rokem se na rozšiřování sítě stanovišť záchranky dohodli zástupci celého politického spektra kraje Vysočina. Hejtman Jiří Běhounek pak ihned po svém nástupu do funkce avizoval, že se situací bude zabývat. V dubnu záměr stavět přímo v Jemnici stanici záchranky posvětili krajští zastupitelé a nyní už si zhotovitelská firma přebrala staveniště na pozemku v bývalém vojenském areálu v Budějovické ulici.

„Dokončení stavby je v plánu v květnu příštího roku,“ informoval vedoucí oddělení správy realit krajského úřadu Eduard Jozífek. Provozní budova je navržena jako jednopodlažní nepodsklepený objekt, vzniknou šatny pro 14 lidí a garáže pro dvě sanitky. Předpokládané náklady jsou 7,4 milionu, prostředky vyčlenil kraj ze svého rozpočtu.


„Jsme rádi, že se situace řeší. Město dalo 470 tisíc na pozemek a projektovou dokumentaci,“ reagoval jemnický starosta Miloslav Nevěčný.


„Je to moc dobré, že budou sanitky konečně vyjíždět přímo z Jemnice, tady to houká každou chvíli,“ pochvaluje si změnu tamní důchodce Dalibor Hofmann. Podle jeho názoru by ale bylo potřeba ještě dotáhnout do pozitivního konce další věc: „Dačice máme za humny, je to 12 kilometrů. Ale nemocnici tam zrušili. Zaslechl jsem, že prý se v poslední době začíná něco dít, že snad nemocnici obnoví.“


Nemocnice nově


Jihočeský kraj se doopravdy rozhodl, že v Dačicích od 1. ledna zřídí svou osmou krajskou nemocnici. Zatím však naráží na naprostý nedostatek lékařů. Pokud se podaří kvalifikované zdravotníky získat, mělo by se sem vrátit lůžkové oddělení interny a chirurgie.