„Lidé si rádi odpočinou. My se jim k tomu snažíme pomoct," řekla provozovatelka rodinné farmy U Černých ovcí v Horních Lhoticích Petra Čapková. Zájem o podobný typ dovolené láká rok od roku více lidí. „To můžu potvrdit, i když je to jen mírný vzestup," poznamenal Jaroslav Fučík z Třebenic o multifunkčním agroturistickém zařízení, které provozuje společně s manželkou. Ta navíc nabízí rehabilitační služby. Zvyšující se zájem turistů o agroprvky pozoruje i Zdeňka Dokulilová z Padrtova mlýna v Sokolí. „Máme pětiletou zkušenost a za tu dobu se počet návštěvníků pravidelně zvyšuje," prozradila.

Je spíše výjimkou, když se rodina za poznáním života na selské usedlosti vypraví na více než dva tři dny. Týdenní a delší pobyty jsou spíše vzácností. „Nepatříme mezi turisticky vyhledávané oblasti, takže dva až tři dny lidem stačí. Měli jsme tady ale pána, který k nám přijel pouze na víkend, a zůstal u nás dva týdny," prozradila Čapková. Obecný trend potvrdila vedoucí třebíčské pobočky Cestovní kanceláře Tipatour Hana Nováková: „Hojně se lidé dotazují na dvou- a třídenní pobyty. O dlouhodobější dovolenou už není takový zájem," doplnila.

Mezi návštěvníky se ale najdou tací, kteří využijí jen nabídky přístřeší a pohostinství. „Občas přijede rodina s dětmi po cyklostezce a zůstane přes noc. Večer opečou špekáčky, ráno si dají kávu, připravíme jim snídani a vydají se dál," řekl Fučík.

Určitě ale nejde o celoroční záležitost, největší zájem je logicky v letních měsících. „Stává se, že přijedou na kolech. Délku jejich pobytu ale hodně ovlivňuje počasí. Když je předpověď příznivá, rádi se zdrží i více dní. Obecně je agroturistika sezónní záležitost," řekla Čapková.

Nabídka agroturistických středisek je pestrá, tradičně jsou její součástí vyjížďky na koních. „Dobře spolupracujeme s Jezdeckým klubem v Sokolí," zmínila Dokulilová. Podobně je tomu v Třebenicích. „Ustájených máme několik koní. Vyjížďky vedu já, mám i trenérskou licenci," doplnil Fučík.

Zájemcům jsou krom toho často nabízeny i další lákadla. „Lidé rádi přijedou do světa zvířat. Chováme slepice a ovce, které jsou celoročně na pastvině. Dcera se věnuje přirozené komunikaci s koňmi, což je pro turisty ohromně zajímavé. Poznají tak, že zvíře lze ovládat nenásilně," poznamenala Čapková.

Lákadlem je krom živé přírody všude kolem také blízkost nejrůznějších zajímavostí regionu. Návštěvníci hornolhotické farmy často zavítají do nedalekého Památníku Bible kralické. „Když ale chtějí zůstat u přírody, mohou si od nás zajet do dva kilometry vzdáleného Lesního Jakubova, kde je farma Ekokoza," doplnila Čapková.

Z Padrtova mlýna zase není daleko k třebíčským památkám zapsaným na seznam dědictví Unesco. „Málokdo stráví dovolenou zavřený v penzionu. Většina našich klientů během pobytu Třebíč navštíví a spojí tak více věcí do jedné" potvrdila Dokulilová.

Největším poděkováním pro provozovatele agroturistiky je opakovaná návštěva již známých lidí. „Jsou lidé, kteří k nám jezdí opakovaně a rádi," pochlubil se Fučík a podobnou zkušenost mají i u černých ovcí: „Jedni přijeli letos podruhé a slíbili, že se za rok opět vrátí. Navíc nám mnozí hlásí, že jsou u nás spokojeni," poznamenala Čapková.