Dopravu svedenou do jednoho úzkého jízdního pruhu tu usměrňují semafory. Důvodem je napojování rozestavěného obchvatu Moravských Budějovic.
„Jel jsem domů ze služby a u Litohoře mi naskočila červená, tak jsem zastavil. Auto za mnou mě ale předjelo a procpalo se ještě vpřed, byť už se pomalu chtěla rozjíždět kolona naproti. To se tu děje dnes a denně,“ popsal svou zkušenost budějovický městský strážník Zdeněk Forman.


Obchvatem se projedete 27. října


Naposledy v pondělí zase nepozorný řidič náklaďáku způsobil hromadnou havárii, když zezadu narazil do vozu čekajícího na červené. Odneslo to dohromady šest aut, škoda čtvrt milionu korun. Frekventovaná silnice na tři hodiny zavřela, odkloněná doprava pulzovala po silničkách v okolí.


Jak dlouho mohou šoféři počítat s dopravním zdržením v těchto místech? „Obchvat Budějovic oficiálně předáme 27. října. Do té doby budou semafory jak u Litohoře, tak u Lažínek,“ informoval ředitel stavby Karel Liška z firmy Strabag.


S další významnou komplikací se setkávají ti, co jedou od Třebíče na Velké Meziříčí. Až do konce října budou muset respektovat značené objížďky, dokončuje se tu nový úsek krajské silnice číslo 360 mezi obcemi Oslavice a Oslavička. Například tranzitní doprava musí už v Třebíči volit směr Náměšť nad Oslavou a odtud míří na nájezd na dálnici D1 u Velké Bíteše.


„Jel jsem do Velkého Meziříčí a musel jsem se kodrcat po příšerně dlouhé objížďce, najel jsem po silničkách a vískách o mnoho kilometrů navíc,“ poznamenal Vladimír Sosna z Třebíče.


Od pondělí 18. července bude konečně průjezdná krajská silnice číslo 152 z Jaroměřic nad Rokytnou do Hrotovic. „Sice firma má vyřízenou uzavírku do konce července, ale pokud nebudou přívalové deště, v pondělí se tudy auta už projedou,“ konstatovala Monika Vavřínková z Krajské správy a údržby silnic, provozního úseku Třebíč. Předběžně už je dojednaná uzavírka přímo v Hrotovicích, a to od křižovatky na Bačice po Sport hotel. Začít by měla 26. července a skončit 31. července. Tím oprava celého úseku Jaroměřice – Hrotovice skončí.