Zdravotní problémy Elišku Misákovou postihly krátce po příletu do Londýna. „Horečky, průjmy a bolesti končetin. Diagnóza byla neúprosná. Dětská obrna. Onemocnění, proti kterému tehdy ještě neexistovala vakcína,“ uvádí komentář v dokumentu Zlato pro Elišku, který v roce 2012 natočil režisér Miroslav Kačor.

Dětská obrna byla tehdy vysoce nakažlivou nemocí a Eliška Misáková byla okamžitě převezena do nemocnice. Pořadatelé se báli, že onemocněli i další sportovci. To se naštěstí nepotvrdilo, takže československý tým mohl nastoupit. Místo Elišky Misákové se na start postavila náhradnice Věra Růžičková. „Součástí devítičlenného družstva byla i Eliščina sestra Miloslava. Dívky svedly lítý boj. Jejich největšími konkurentkami byly především Maďarky a Američanky. O jejich vítězství rozhodla až poslední disciplína – společná skladba s kužely. Těsně před ní se dívky semkly a řekly si, že vyhrají pro Elišku,“ vyprávějí dále filmaři.

Eliška Misáková je první a jedinou sportovkyní, která dostala olympijské zlato in memoriam. V roce 1948 podlehla nemoci při olympiádě v Londýně.
Zlato dostala in memoriam. Olympionička Misáková zemřela v Londýně před 72 lety

Československé gymnastky své předsevzetí splnily – ale Eliška Misáková těsně po skončení závodu zemřela. „O vítězství svých kolegyň se nikdy nedozvěděla. Když dívky stály na stupních vítězů, slzy, které ronily, nebyly štěstím, jak si diváci mysleli. Ale hlubokým zármutkem nad ztrátou krásné a talentované kamarádky,“ dodává dokument.

Eliška Misáková:
12. října 1925 Kojetice u Třebíče – 14. srpna 1948 Uxbridge (Velká Británie)
V Kojeticích cvičila v Sokole, vyrůstala ve Vyškově, kde studovala na gymnáziu.
V roce 1947 se odstěhovala do Prahy.
Dětskou obrnou se nakazila nedlouho před olympiádou zřejmě na soustředění v Nymburku při koupání v Labi.

Československou vlajku vlající nad sportovním areálem lemovala černá stuha. „A Misáková dostala jako jediný sportovec v historii zlatou medaili in memoriam,“ doplňuje Petr Mařák, cestovatel, který navštěvuje malé obce na Moravě a mapuje zapomenuté příběhy tamních obyvatel.

Pořadatelé totiž udělili medaile celému týmu. Včetně Elišky Misákové. Její tělo bylo ještě v Anglii zpopelněno. Do rodného Československa tak gymnastky přivezly nejen zlato, ale i její urnu. Mimochodem, letadlo s týmem gymnastek i ostatky Elišky Misákové pilotoval Eliščin švagr.