Zjednodušeně řečeno – kdo má dnes kabelovou televizi, tomu se do budoucna o digitální příjem postará provozovatel kabelovky. Majitelé satelitu si zase zaplatí jednorázovou dekódovací kartu. Ti, kdo budou využívat pozemní vysílače, si vystačí s běžnou střešní či pokojovou anténou. Musí ovšem na svém televizním přijímači mít digitální tuner. Ten se dá dokoupit v podobě často zmiňovaného set – top boxu. Důležitá je zmínka – každý televizor musí mít svůj vlastní digi tuner, eventuelně set – top box. Proto už dnes při nákupu nového přijímače je dobré na to myslet.

Signál je možné přijímat i na počítači prostřednictvím přídavné DVB-T karty. Ta po zapojení do computeru dává možnost sledovat televizní vysílání na monitoru, nahrávat pořady na pevný disk a využívat další služby digitálního vysílání. Dále je možné pořídit si kombinované přijímače, jež umožní příjem zemského i satelitního digitálního televizního vysílání. Programová nabídka ze satelitu se může výrazně lišit od nabídky z pozemního vysílače.

Jaké jsou další novinky?

Nováčkem v digitálním vysílání je mobilní digitální televize. Je to velmi zjednodušeně řečeno televize v mobilu. Toto zařízení do budoucna umožní jak hlasové volání, tak příjem vysokorychlostního internetu plus televizního a rozhlasového vysílání.

Rozjíždí se i zemské digitální rozhlasové vysílání. Oproti stávajícímu analogovému může nést signál i grafiku včetně textových informací.

Souběžně s vysíláním je díky digitalizaci možné vkládat další informace. Pokud je tedy přijímač vybavený zpětným kanálem, může se divák například aktivně účastnit hlasování, her, kurzů či třeba sázek.

Neplatí se žádné aktivační ani měsíční poplatky pozemního televizního digitálního vysílání, všechny programy jsou volné. Je možné, že až bude digitální vysílání dostatečně rozvinuto, objeví se několik prémiových placených kanálů.