Protestovali tak proti výši úhrad za péči, která je podle nich nízká. Třeba na Jihlavsku dali celostátnímu vedení mandát, aby jednalo s pojišťovnami o navýšení kapitační částky z nynějších 36 na 45 korun. Asi čtvrtina z nich požadovala dokonce navýšení na 55 korun. Ústupek pojišťovny na 42 korun je malý, ve vícedenních protestech by se mělo pokračovat, řekl šéf sdružení Jiří Havránek.
Pokud by se Sdružení praktických lékařů s pojišťovnami nedohodlo, byla čtvrtina přítomných lékařů z Jihlavska ochotná ordinovat od příštího roku bez smluvního vztahu a vybírat za výkony peníze. Většina přítomných však měla obavy, že by důchodci na platby neměli peníze a pacienti by přešli k praktikům, kteří s pojišťovnami nové smlouvy uzavřou, zaznělo na semináři.
Obdobná situace byla dnes dopoledne v celé zemi, více než tři čtvrtiny obvodních lékařů neordinovaly, zbytek držel služby, ostatní vyvěsili plakát. Praktičtí lékaři pro děti a dorost se na Vysočině k protestu aktivně nepřidali. Někde se na semináři sejdou až po pracovní době. S protestem souhlasí i praktický lékař Jan Svoboda, který za kolegy držel pohotovost na jihlavské poliklinice. Po 10:00 už byla jeho čekárna liduprázdná. Lidé byli o uzavření ordinací dobře informováni a ti, co mohli, návštěvu u lékaře odložili.
Většina pacientů nechtěla protesty lékařů nijak komentovat. Nevědí kolik berou peněz, jaké mají náklady na praxi. Kritika byla ojedinělá. "Nemyslím si, že by doktoři byli špatně placení, stačí se podívat v jakých autech jezdí, kolik z nich si postavilo vily v příměstských částech. Možná to ale všechno mají na dluh," řekl jeden z pacientů na chodbě jihlavské polikliniky.
Protesty svých kolegů podporují i pediatři, byť jen plakáty na dveřích ordinací, řekla krajská předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Eva Matoušková. Podle ekonomů jsou ordinace dětských lékařů měsíčně v minusu od 12.000 do 18.000 korun, chybí jim totiž peníze na reprodukci, vybavení stárne, na obnovu nejsou peníze, vysvětlila. Pokud trend bude pokračovat, půjde odborná úroveň lékařů dolu, zdůraznila. Lékaři na západě jsou přístroji lépe vybavení. My máme tak akorát na provoz, shrnula.
Navíc pediatři v kraji stárnou, jejich průměrný věk je nad 50 let. "Nevím o žádném adeptovi, který by se chystal na dětský obvod. Praxe jsou neprodejné. Nikdo se nebude chystat ke kariéře praktického pediatra pokud ví, že tím sotva uživí rodinu," dodala. Lékaři by se navíc potřebovali vzdělávat, odjet třeba na měsíc na praxi do zahraničí, což podle ní nelze. Museli by za sebe sehnat a zaplatit náhradu.