Že tohle všechno je nesmysl a panstvo z Jaroměřic se dávno obrátilo v prach? Chyba lávky! Tyhle postavy znovu ožily při nočních prohlídkách, pořádaných během posledních dvou víkendů. A měly obrovský úspěch. Kdo si včas nezamluvil vstupenku, ten se do komnat zámku nedostal.

„To je o to takový zájem?", divila se zklamaná rodina, kterou kastelán Radim Petr musel odmítnout. „Větší než o Pink Floyd. Lístky jsou hned pryč," zavtipkoval kastelán.

Kdo měl větší štěstí a vstupenku získal, nelitoval. Od první chvíle prohlídky jej ochotníci z Moravských Budějovic, Jaroměřic, Myslibořic a Hrotovic vtáhli do života na zámku v roce 1730. Padesát minut se před zraky návštěvníků odehrával příběh kultury milovných hrabat, Bumbálky, jejího muže, Pepinky i jiných obyvatel panství. Za čtyři večery nočních prohlídek jej zhlédlo na šest stovek diváků. Další ho uvidí až napřesrok. „Noční prohlídky pořádáme každý druhý rok, abychom lidi neotrávili a drželi je v napnelismu," řekl kastelán. „Všichni to dělají dobrovolně, záleží tedy i na tom, kdo může, kdo jede na dovolenou, jaké jsou alternace," dodal.

Jaroměřický zámek však už příští týden nabízí další zajímavost. Pravou a nefalšovanou zahradní slavnost. Na nádvoří zámku ji v sobotu v 19 hodin zahájí trubači a módní přehlídka v zámeckém parku. Pokračovat bude tanečním večerem se skupinou Dixieland Tata Band, na všechny čeká bohaté občerstvení, grilování masa a lahodné sudové víno. A kdo bude mít chuť, může se úderem 20. či 21. hodiny vydat na trasu A večerem zšeřelého zámku.