Připojí se tak k ostatním protestujícím v republice, kterým vadí opatření navrhovaná vládou. Ta jim chce odebrat daňové zvýhodnění na pohonné hmoty pro zemědělskou techniku a nově zavést spotřební daň na víno.

Co by vládou chystaná opatření znamenala pro zemědělce, shrnul ředitel Okresní agrární komory Třebíč Karel Coufal: „Budeme podstatně méně konkurenceschopní než okolní státy. Odtud k nám budou dovážet levnější produkty." Podle něj dojde na zdražení českých produktů. „Problémy v našem zemědělství se stupňují, je jich stále víc. Vláda na to neslyší, premiér Nečas odmítá o nich jednat," tvrdil.

S návrhy vlády nesouhlasí ředitel moravskobudějovické společnosti ZEAS Vlastimil Štěpán: „Všude v Evropě kromě Slovenska úlevy na daních na pohonné hmoty zemědělci mají. My nechceme nic výjimečného. Chceme stejné podmínky jako ostatní zemědělci v Evropě." Na silnice jejich společnost vypraví traktory s přívěsy. Techniku vyšle Agrochema Studenec. Tamní předseda Miroslav Horký řekl: „Zelená nafta je přece pro všechny zemědělce. Z hlediska konkurenceschopnosti našich zemědělců by se vláda takto chovat neměla."

Projíždět budou centrem města

Do protestu na Třebíčsku se zapojí zemědělci zhruba 90 zemědělskými stroji. S nimi budou ve středu v dopolední době od 9. do 11. hodiny blokovat dopravu. Jak avizuje Policie ČR, zemědělci se budou na Třebíčsku pohybovat hlavně na třech trasách. První povede od Kožichovic přes Třebíč do Krahulova přes železniční přejezd na silnici I/23.

Další technika zamíří od Litohoře přes moravskobudějovický obchvat a přes centrum Budějovic. Na Náměšťsku vyrazí zemědělci ze Studence přes Náměšť k Jinošovu, do ZD Oslavan v Náměšti a zpět. Jízdy se budou nejméně dvakrát opakovat.