Město vnímá současné nevyhovující prostory DDM na Hrádku a ve Švabinského ulici jako palčivý problém. Hygienici povolili provoz zařízení pro děti ve zmíněných objektech pouze do prosince letošního roku. „Zatéká tam, netěsní okna a v zimě tam protahuje," shrnula potíže s budovou na Hrádku ředitelka DDM Třebíč Jarmila Pavlíčková.

Podle třebíčského starosty Pavla Heřmana dospělo město společně s jednatelem společnosti TTS Richardem Horkým k názoru, že by DDM mohlo časem přesídlit do revitalizovaného areálu někdejší borovinské továrny. Objekty v areálu BOPO zhruba před dvanácti lety postupně koupila právě firma TTS s několika dalšími firmami.

Jak zmínil jednatel TTS Richard Horký, jejich firma má zájem v areálu zřídit ekotechnické centrum, do něhož hodlají ročně přilákat tisíce dětí ze základních škol. „Centrum a dům dětí by tam mohly fungovat v symbióze," poznamenal Horký. Někdejší objekt kotelny by se zčásti proměnil na muzeum, tři podlaží by zabral DDM. V areálu by využil i někdejší objekt čističky odpadních vod, kam by bylo možno umístit například teraristický kroužek. Městu společnost TTS navrhuje, že mu přenechá objekty s pozemky, jejichž odhadní cena je 10,5 milionu korun směnou za pozemek v ulici Spojenců, jehož hodnota je údajně jen kolem 342 tisíc korun.

Město zařídí dopravu dětí

Ředitelka DDM nový návrh na přemístění do borovinského areálu vítá. „Znamenalo by to ekonomické výhody. Vidíme v tom samá pozitiva," řekla. Za jak dlouho by došlo k realizaci, načrtl starosta Heřman: „ Hotovo by to mohlo být do dvou let, protože situace je akutní." Město má již v ruce zpracovanou studii a vizualizace. Přestavba by město vyšla na zhruba 20 milionů korun, radnice by tyto peníze investovala ze svého rozpočtu, s dotací se nepočítá. Záležet bude nyní na rozhodnutí zastupitelů, zda záměr schválí.

Podle Richarda Horkého je jediné, co po městu požadují, aby zajistilo základní dopravní obslužnost. Zajistit dopravu dětí ale nebude podle starosty problém.