Původní pouze okružní trasu 50 km postupně doplnila široká nabídka tras od 10 km pro nejmenší až po 100 km pro vytrvalé jezdce. Cesty jsou vedeny převážně po cyklostezkách a méně frekventovaných cestách, proto je možné si jízdu krajinou dokonale vychutnat.
Každým rokem zájemců mírně přibývá a tak jsou pořadatelé zvědavi, jak se podepíše nynější vrtkavé počasí na letošní návštěvnosti. Startuje se v Náměšti na náměstí u kostela, v Budišově u restaurace Sport a v Koněšíně u obecního úřadu. Děti do 12 let se mohou účastnit pouze v doprovodu osoby starší 18 let, do tohoto věku je také nutno se dostavit s přílbou.
Na libovolnou trasu z některého ze startovních míst se vyráží v sobotu 19. května od 8 do 11 hodin a startovné je 20 korun. Každý na cestu dostane mapku s popisem trasy, v cíli pak na něj čeká tradiční diplom, občerstvení a nějaká ta pozornost na památku. Cykloturistický výlet Na-Bu-Ko je také tradičně podporován Skupinou ČEZ.


Součástí letošního ročníku je také poslední možnost věnovat starý bicykl v rámci charitativní sbírky Kola pro Afriku. Tedy nikoli to, na kterém pojedete, ale to, které vám leží doma a už nikomu neslouží. Kola ale mohou ještě dobře posloužit dětem i dospělým v rozvojových zemích, kde jsou stále vzdálenosti do školy, nebo do obchodů pro základní potraviny značné.
Projekt se zrodil v Anglii a u nás je jeho organizační centrum v Ostravě (více na www.kolaproafriku.cz). Na Třebíčsku se koná sbírka s podporou okresní organizace KDU-ČSL teprve asi šest týdnů a na centrálním shromaždišti v náměšťské faře se jich shromáždilo již přes 200. A to nejen díky náměšťským organizátorům, ale také díky farníkům v Mohelně a okolí, nebo starostovi městyse Rokytnice nad Rokytnou panu Josefu Herbrychovi.


Chcete-li se tedy také do sbírky zapojit, můžete kolo odevzdat na kterémkoli startovacím místě Na-Bu-Ko mezi 8-12 hodinou, v Náměšti pak od 8 do 17 hodin na farním dvoře. Rovněž výtěžek z akce v Náměšti bude určen jako příspěvek na dopravu kol do Ghany a to zasláním na účet 9595959595/2700, kam mohou přispět i další dárci.
Těšíme se tedy na vás a velíme i letos: „Do pedálů!"
Hana Žáková, Jiří Švaříček a Jaroslav Hrubý