Špatně na tom nejsou ani Petrůvky. Vesnička pár kilometrů za Třebíčí s devadesátkou obyvatel je na žebříčku bohatých obcí čtvrtá. Dlouhodobě těží z rozhodnutí, pustit si do katastru největší skládku tuhého komunálního odpadu v regionu.  Může se tak pochlubit něčím, co by jí i města mohla závidět: na účtě má našetřeno závratných sedmdesát milionů korun.


„Peníze postupně rozpustíme do budování inženýrských sítí pro nové domy. Mladí lidé ze širokého okolí mají zájem se sem stěhovat,“ objasnil tamní starosta Miloslav Vrlík. Lidi sice musejí snášet, že mají za baráky ne zrovna vábnou záležitost. Pro představu – denně sem zajíždí okolo třiceti vozidel s odpadem. Na druhou stranu je skládka dobře provozovaná, tedy neproblematická.


Roční rozpočet Petrůvek  činí  19 milionů korun. Srovnatelně velký Odunec bude letos hospodařit s částkou pouze  1,2 milionu korun.  To je obrovský rozdíl. Jak dlouho ještě potrvají takto „tučné“ roky? „V loňském roce se postavila 8. sekce skládky o rozloze 1,8 hektaru s životností deset let. Po vybudování spalovny odpadu, která pravděpodobně vyroste v Jihlavě, bude skládka v Petrůvkách sloužit jako překladiště pro dopravu do spalovny,“ upřesnil jednatel Esko – T Pavel Gregor. Patrně i po roce 2022 z ní tedy budou Petrůvky profitovat.


Z „rizikového“ provozu ve svém katastru těží taky Rouchovany, Dukovany či Slavětice. Každoročně jim plynou miliony  mimo jiné za to, že mají za humny mezisklad vyhořelého jaderného paliva. Esko – T je svozová a obslužná firma ve stoprocentním vlastnictví svazku obcí Skládka tuhého komunálního odpadu. Skládka v Petrůvkách je v provozu od února 1994, slouží celému Třebíčsku. Dosud je zde uloženo 710 tisíc tun odpadu a volnou kapacitu má na dalších 350 tisíc tun. V roce 2014 by mohla začít stavba bioplynky.