Zrovna v těchto dnech velmi napjatě čekají, jak dopadne rozhodování úředníků ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP), kteří posuzují  taky okřešický projekt na výstavbu suchého poldru nad vsí. Stavba má zabránit vyplavování celé jedné ulice bahnem a vodou při přívalových deštích.
„Trápí nás to hodně.  Jak lidi vědí, že se blíží pořádný slejvák, vůbec neopouštějí domovy a připravují se na nejhorší. Ucpávají vrata a vjezdy,“ uvedl starosta Okřešic Bohumír Vostal. Jakmile během chvíle spadne okolo třiceti milimetrů srážek, do dvaceti minut je mezi domy skoro půl metru vody a bahna z polí v části V drahách. „V posledních letech je to čím dál častěji a my už jsme bezradní,“ podotkl Vostal.

Podle mluvčí SFŽP Lenky Brandtové řídící výbor projekt projednával 15. března. „Takže rozhodnutí očekáváme v nejbližších dnech,“ upřesnila mluvčí. Suchý poldr v Okřešicích bude stát okolo šesti milionů korun.  Na dotacích mohou nejúspěšnější žadatelé dosáhnout až na devadesát procent nákladů.


K podobnému řešení, jaké plánují v Okřešicích, sáhli koncem devadesátých let v Okříškách, kde rovněž pravidelně bojovali s lokálními záplavami po přívalových deštích. Postavili tam suché poldry a vyplatilo se jim to. Od té doby je klid. „Měli jsme tehdy dvě místa, která po každém vydatném dešti vyplavila voda – Starou Osadu a ulice Tyršovu a Boženy Němcové. Situace už byla neudržitelná. Nezapomenu, jak jsem třeba ve tři ráno s hasiči pomáhal důchodkyni, které  doma všechno plavalo,“ vzpomíná bývalý okříšský starosta Josef Kula. Když se poldry plánovaly, našlo se mnoho kritiků. „Říkali – je to zbytečné a drahé. Ale čas nám dal za pravdu. Investovali jsme šest milionů korun, za ochranu majetku lidí to stálo,“ uzavírá Kula.