To se pak dohledávají všelijaké účtenky a paragony. Když pak pokladna sedne na halíř, oddychne si nejedna pokladní. To platí o lidech, kteří sedí za kasami v supermarketech ostatně toto trauma prožívají každodenně stejně jako o pokladních úřadů, institucí a účetních ve firmách všech velikostí. Jenže zatímco to všude musí zvládnout během provozu, pokud možno tak, aby si návštěvník, občan či zákazník ničeho nevšiml, třebíčská radnice si na to vzala půlhodinu z pracovní doby pro veřejnost.
„Jde o normální měsíční uzávěrku, bohužel padl poslední den měsíce na pátek, proto jsme zkrátili otevírací dobu obou pokladen v městských úřadech do 11.30 hodin,“ informoval mluvčí radnice Ivan Přibík a hned dodal: „V souvislosti s touto úpravou žádáme veřejnost o pochopení.“
„Jaké omezení provozu pokladny? Co je to za hloupost? Měsíční uzávěrka je přece dvanáctkrát do roka, to ale neznamená, že kvůli tomu zavřeme pokladnu dřív. V Jaroměřicích máme otevřeno podle provozní doby úřadu. Žádné výjimky neexistují, uzávěrka, neuzávěrka,“ prohlásil striktně tajemník jaroměřického městského úřadu Josef Kula.
Podobně jsou na tom i v Moravských Budějovicích. „Pokud se stane, že je pokladna z nějakého důvodu uzavřena, mohou obyvatelé Budějovic zaplatit příslušnou částku u některých úředníků přímo v jejich kancelářích,“ vysvětlil vedoucí financí budějovického městského úřadu Bohumil Horník.
„Samozřejmě, že ne u všech, ale pokud nemá dotyčný pracovník pokladnu u sebe, může občan zaplatit tam, kde příruční pokladnu mají, což je ve většině případů u vedoucího odboru, kde dostane i příslušný doklad. Celou operaci pak zaeviduje příslušná osoba do účetnictví úřadu. Ale podotýkám, že záleží na vnitřních směrnicích každé instituce,“ dodal Horník.